14 Հոկտեմբեր 2009 - 07:38 AMT
Վանաձորում բացվել է երեխաների ցերեկային խնամքի կենտրոն, որտեղ կարող են հայտնվել «Օրրանի մշակած չափանիշներով ընտրված ռիսկային երկու խմբի պատկանող երեխաները` մուրացկանությամբ զբաղվողներն ու ընտանիքի տնտեսական ծանր կացության պատճառով նույն ճակատագրին արժանանալու վտանգի առաջ կանգնած 5-ից 16 տարեկան երեխաները:
Վանաձորի «Օրրանի» առաջին տարվա գործունեության ֆինանսավորումը ստանձնել են Բաց հասարակության ինստիտուտը եւ Հայաստանի առաջատար օպերատոր ՎիվաՍել-ՄՏՍ ընկերությունը:
Վանաձորի «Օրրանը» գործում է վարձակալված տարածքում, ինչը կրճատում է կենտրոնի գործունեության շրջանակը: Կենտրոնի շենքի շինարարության ավարտից հետո, որի համար նախատեսված միջոցները հավաքվեցին անցյալ տարի բարեգործական ընթրիքի ժամանակ, կենտրոնի ծառայություններից կարող են օգտվել նաեւ միայնակ, սոցիալապես անապահով տարեց մարդիկ` մի քանի ժամ անցկացնելով կենտրոնում:
«Օրրան» հասարակական կազմկերպությունը հիմնադրվել է 2000թ.: Այժմ կենտրոնը գործում է Հայաստանի երկու քաղաքներում` Երեւանում եւ Վանաձորում:

14 Октябрь 2009 - 07:38 AMT
В армянском городе Ванадзор открылся детский центр “Орран” (Колыбель), где будут заботиться о 50 детях с 5 до 16 лет. Центр будет действовать для детей двух социальных категорий: бездомных и из социально необеспеченных семей.
Своим воспитанникам “Орран” предоставит еду, одежду, специалисты центра помогут детям готовить уроки, а также заниматься изучением различных ремесел. В центре будут проводить различные игры и культурные программы.
На протяжении года финансировать ванадзорский “Орран” будут Институт открытого общества и компания VivaCell-MTS.
Ванадзорский “Орран” действует в арендованном помещении, что несколько сужает круг деятельности центра. После окончания строительства здания для центра, средства на которое были собраны во время благотворительного ужина в прошлом году, одинокие, социально необеспеченные пожилые люди также в центре смогут завтракать и проводить несколько часов.
Общественная организация “Орран” была основана в 2000 году. В настоящее время действует в двух городах Армении: Ереван, Ванадзор.