14 Հոկտեմբեր 2009 - 10:41 AMT
Մեր կուսակցությունը դեմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտարարել է Հայաստանի Հնչակյան Սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցության վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Ստորագրելով Արձանագրությունները մենք կորցնում ենք մեր գլխավոր դաշնակցին` Սփյուռքին», – ասել է Շիրխանյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնության ստորագրումը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի հարաբերությունների վրա Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ, քանի որ Արձանագրությունների վավերացումից հետո կսկսվի նոր գործընթաց: Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են հեռացնել Հայաստանը այդ երկրներից: «Երեւանը ուներ 4 հաղթաթուղթ` Սփյուռքը, Հայոց ցեղասպանությունը, Ռուսաստանի բազան եւ Ղարաբաղը, եւ եթե մենք կարողանայինք ճիշտ օգտագործել դրանք, ապա շահավետ դրության մեջ կգտնվեինք», – ասել է նա, եւ ավելացրել, որ Արձանագրությունների ստորագրմամբ 4-ից 3-ը մենք արդեն կորցրել ենք:
Իր հերթին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Համլետ հարությունյանը հայտարարել է, որ Արձանագրություններում չի տեսնում ոչ մի սպառնալիք: «Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը` առաջին քայլն է, որը ուղղված է շրջափակման վերացմանը», – նշել է Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները կապ չունեն ոչ Հայոց ցեղասպանության, ոչ էլ ղարաբաղյան հակամարտության հետ: «Մոտակա 100 տարվա ընթացքում Թուրքիան չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, եւ արդյո՞ք դա նշանակում է, որ Հայաստանը չպիտի ունենա նրա հետ դիվանագիտական հարաբերություններ»Արաբա-իսրայելական սահմանը բացվում եւ փակվում է օրը 4 անգամ, սակայն դա չի խանգարում նրանց դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալ», – ընդգծել է նա:

Our party will oppose RA-Turkey rapprochement until Turkey recognizes the Armenian Genocide, Gnchak Social Democratic Party representative Vahan Shirkhanyan told a news conference in Yerevan. According him, besides damaging relations with Diaspora, RA-Turkey agreement conclusion will have a negative effect on RA-RF and RA -Iran relations, as a new process will launch after Protocols’ ratification. Vahan Shirkhanyan also reminded of USA’s repeatedly expressing intention to alienate Armenia from the countries specified. “Yerevan had 4 aces: Diaspora, Armenian Genocide, Russian base and Karabakh. We’d have the game in our hands should we have used them well,” RA Social Democratic Party representative noted, adding that by signing protocols Yerevan has lost 3 out of 4 aces.
In his turn, ruling RA Republican Party representative Hamlet Harutyunyan stated that Protocols pose no threat. “Establishment of diplomatic relations with Turkey is the first step towards lifting the blockade the country is under,” Hamlet Harutyunyan noted. According to him, protocols aren’t linked to either Armenian Genocide or NKR conflict. The country should not be permanently put in wait condition instead of moving on. “Should Turkey’s non-recognition of the Armenian Genocide within the next 100 years spell RA’s refusal to establish diplomatic relations? Arabian-Israeli border opens on and off, still, this doesn’t prevent the states from maintaining diplomatic relations,” Hamlet Harutyunyan emphasized.