14 Հոկտեմբեր 2009 - 10:41 AMT
Մեր կուսակցությունը դեմ է հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը, քանի դեռ Թուրքիան չի ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտարարել է Հայաստանի Հնչակյան Սոցիալ-ժողովրդավարական կուսակցության վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Ստորագրելով Արձանագրությունները մենք կորցնում ենք մեր գլխավոր դաշնակցին` Սփյուռքին», – ասել է Շիրխանյանը: Նրա խոսքերով, Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ համաձայնության ստորագրումը բացասաբար կանդրադառնա Հայաստանի հարաբերությունների վրա Ռուսաստանի եւ Իրանի հետ, քանի որ Արձանագրությունների վավերացումից հետո կսկսվի նոր գործընթաց: Նա նաեւ նշել է, որ ԱՄՆ-ն բազմիցս հայտարարել են, որ ցանկանում են հեռացնել Հայաստանը այդ երկրներից: «Երեւանը ուներ 4 հաղթաթուղթ` Սփյուռքը, Հայոց ցեղասպանությունը, Ռուսաստանի բազան եւ Ղարաբաղը, եւ եթե մենք կարողանայինք ճիշտ օգտագործել դրանք, ապա շահավետ դրության մեջ կգտնվեինք», – ասել է նա, եւ ավելացրել, որ Արձանագրությունների ստորագրմամբ 4-ից 3-ը մենք արդեն կորցրել ենք:
Իր հերթին Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության անդամ Համլետ հարությունյանը հայտարարել է, որ Արձանագրություններում չի տեսնում ոչ մի սպառնալիք: «Թուրքիայի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատումը` առաջին քայլն է, որը ուղղված է շրջափակման վերացմանը», – նշել է Հարությունյանը: Նրա խոսքերով, Արձանագրությունները կապ չունեն ոչ Հայոց ցեղասպանության, ոչ էլ ղարաբաղյան հակամարտության հետ: «Մոտակա 100 տարվա ընթացքում Թուրքիան չի ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը, եւ արդյո՞ք դա նշանակում է, որ Հայաստանը չպիտի ունենա նրա հետ դիվանագիտական հարաբերություններ»Արաբա-իսրայելական սահմանը բացվում եւ փակվում է օրը 4 անգամ, սակայն դա չի խանգարում նրանց դիվանագիտական հարաբերություններ ունենալ», – ընդգծել է նա:

14 Октябрь 2009 - 10:41 AMT
Наша партия против нормализации армяно-турецких отношений до тех пор, пока Турция не признает Геноцид армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член правления Социал-демократической партии Армении Гнчак Ваан Ширханян. “С подписанием Протоколов, мы теряем своего главного союзника – Диаспору”, – сказал Ширханян. По его словам, подписание соглашения между Арменией и Турцией, также отрицательно повлияет на отношения страны с Россией и Ираном, поскольку после ратификации Протоколов начнется новый процесс. Он также заметил, что США уже неоднократно заявляли, что хотят отдалить Армению от этих стран. “У Еревана было 4 козыря: Диаспора, Геноцид армян, Российская база и Карабах, и если бы мы правильно их использовали, то оказались бы в выигрышном положении”, – заметил Ширханян, добавив, что 3 из 4 козырей с подписанием Протоколов Ереван уже потерял.
В свою очередь, член правящей Республиканской партии Армении (РПА) Гамлет Арутюнян, заявил, что не видит в Протоколах никакой угрозы. “Установление дипломатических отношений с Турцией – первый шаг, направленный на прорыв блокады в которой находится сейчас страна”, – отметил Гамлет Арутюнян. По его словам, Протоколы никак не связаны ни с Геноцидом армян, ни с карабахским конфликтом. Он также заметил, что страна не должна находиться в состоянии ожидания и не двигаться вперед. “В ближайшие сто лет Турция не признает Геноцид армян, и что будет, это значит, что Армения не должна с ней иметь дипломатических отношений? Арабо-израильская граница открывается и закрывается 4 раза в день, но это не мешает им иметь дипломатические отношения ”, – подчеркнул Гамлет Арутюнян.