Հոկտեմբերի 16-ից նոյեմբերի 29-ը Երեւանում կցուցադրվեն ավելի քան 30 ամերիկյան վավերագրական ֆիլմեր, որոնք նկարահանված են 2004-2008թթ.: «Այդ ցուցադրությունը` լավ հնարավորություն է ներկայացնել ամերիկյան մշակույթը հայ հանդիսատեսին, ցույց տալ ամերիկացուն` նրա մտածելակերպը եւ զգացմունքները», – ասել է Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ամերիկյան վավերագրական կինոյի վետերան Դեյվիդ Հոֆմանը:
Ամերիկյան վավերագրական ֆիլմերի ցուցադրումը կսկսվի Դեյվիդ Հոֆմանի «Սպուտնիկոմանիա» ֆիլմով:
Ֆիլմը պատմում է այն իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել 50 տարի առաջ` Սառը պատերազմի ժամանակ, երբ Խորհրդային Միությունը արձակեց առաջին արբանյակը: Ֆիլմը պատմում է նաեւ երկու գեներալների մասին, որոնց դիվանագիտական աշխատանքը կանխեց Երրորդ համաշխարհային պատերազմը:
Երեւանում հոկտեմբերի 14-20-ը Դեյվիդ Հոֆմանը եւ Սանդրա Ռուչը (Elixir խորհրդատվական ընկերության նախագահ) կանցկացնեն սեմինարներ եւ վարպետության դասընթացներ թատերական ուսումնարանի ուսանողների համար եւ կհանդիպեն հայ ռեժիսորների հետ:
Դէյվիդ Հոֆմանը` ամերիկյան վավերագրական կինոյի վետերաններից մեկն է: Իր 40-ամյա ստեղծագործաքկան գործունեության ընթացքում նա նկարահանել է 4 լիամետրաժ ֆիլմ` «Մուրեյ թագավորը», «Ամեն ինչ լավ է», Բի-Բի Քինգի մասնակցությամբ «Երգիր գովաբանական մաղթանքը» եւ «Էրլ Սքրագսը»:
Ամերիկյան վավերագրական ֆիլմերը կցուցադրվեն Հայաստանի ազգային պատկերասրահում եւ Մոսկվա կինոթատրոնում:

С 16 октября по 29 ноября в Ереване пройдет показ 30 американских документальных фильмов, которые были сняты с 2004 по 2008 гг. “Этот показ документальных фильмов – очень хорошая возможность представить американскую культуру армянскому зрителю, показать американского человека, его мышление и чувства”, – сказал на пресс-конференции в Ереване ветеран американского документального кино Дэвид Хофман.
Открытие показов американских документальных фильмов начнется с показа документального фильма “Спутникомания” Дэвида Хофмана.
Фильм рассказывает о событиях, которые происходили 50 лет назад, во время Холодной войны, когда Советский Союз запустил первый спутник в космос, о двух генералах, чья дипломатическая работа смогла предотвратить Третью мировую войну.
С 14 до 20 октября в Ереване Дэвид Хофман и Сандра Руч (председатель консультативной компании Elixir – Лос-Анджелес) также проведут семинары и мастер-классы для студентов театрального училища и встретятся с армянскими режиссерами.
Дэвид Хофман – ветеран американского документального кино. В течение 40 лет своей творческой деятельности Хофман снял 4 полнометражных документальных фильма: “Царь Мурей”, “Все хорошо”, “Спой оду” с участием Би Би Кинга и “Эрл Скрагс”.
Показ американских документальных фильмов состоится в Национальной галерее Армении и в кинотеатре Москва.