Եթե Հայաստանը չփոխեր իր քաղաքականությունը Հայոց ցեղասպանության հարցում, Թուրքիան կճանաչեր այն մոտակա ժամանակում: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է Հայաստանի Սոցիալ-դեմոկրատական Հնչակյան կուսակցության վարչության անդամ Վահան Շիրխանյանը: Նրա խոսքով, Թուրքիան մշտապես գտնվել է նաեւ Եվրամիության, Եվրախորհրդարանի ու մի շարք այլ երկրների ճնշման ներքո: Նման ճնշման տակ Թուրքիան ստիպված կլիներ ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը: Նա նաեւ նկատել է, որ իրենց հարգող ցանկացած իշխանությունները նախքան որեւէ լուրջ որոշում ընդունելը պետք է խորը հետազոտություն կատարեն եւ դրանից հետո արդյունքները ներկայացնեն ժողովրդին:
«Հայ-թուրքական սահմանի բացումը ոչ մի լավ բանի չի հանգեցնի: Գոնե մեկ օրինակ բերեք ինձ, թե ինչում է կայանում երկրների միջեւ սահմանի բացման շահը»,- նշել է Շիրխանյանը:
Ընդ որում, Շիրխանյանը կասկած է հայտնել, որ ստորագրված Արձանագրություններում, հնարավոր է, փոփոխություններ են ներմուծվել:
Հայաստանի կառավարող Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) անդամ Համլետ Հարությունյանն իր հերթին նկատել է, որ ոչ մի գերտերություն չէր կարողանա ազդել Թուրքիայի որոշման վրա` փոխել իր պատմական նկրտումներն ու ճանաչել Հայոց ցեղասպանությունը:
Նա մեկնաբանել է նաեւ Արձանագրությունների կետերից մեկը` Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ գոյություն ունեցող սահմանի մասին, հայտնելով, որ Երեւանն արդեն ճանաչել է գոյություն ունեցող սահմաններն այն բանից հետո, երբ մտավ ՄԱԿ:
«Լեզուն դիվանագետին տրված է, որպեսզի կոծկի իր մտքերը: Փաստաթղթերի ենթատեքստում կոծկված է նրանց իրական նշանակությունը»,- նշել է Հարությունյանը:

Если бы Армения не изменила свою политику в вопросе Геноцида армян, то Турция бы его признала в ближайшее время. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил член правления Социал-демократической партии Армении Гнчак Ваан Ширханян. По его словам Турция находилась под вечным давлением и со стороны Евросоюза, Европарламента, и ряда других стран. Под таким давлением Турция была бы вынуждена признать Геноцид армян. Он также заметил, что любые себя уважающие власти перед принятием какого-либо серьезного решения, должны были бы провести глубокое исследование и после этого представить результаты народу.
“Открытие армяно-турецкой границы ни к чему хорошему не приедет. Приведите мне хоть один пример, в чем заключается выгода открытия границ между странами?” – отметил Ширханян.
При этом Ширханян высказал подозрения, что в подписанных Протоколах, возможно, были внесены изменения.
В свою очередь член правящей Республиканской партии Армении (РПА) Гамлет Арутюнян, заметил, что ни одна сверхдержава не смогла бы повлиять на решение Турции – изменить свои исторические устремления и признать Геноцид армян.
Он также прокомментировал один из пунктов Протоколов, о признании существующих границ между Арменией и Турцией, заявив, что Ереван уже признал существующие границы после того, как вступил в ООН.
“Язык дан дипломату для того, чтобы скрыть свои мысли. В подтексте документов скрыто их истинное значение”, – отметил Арутюнян.