«Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Թուրքիա այցելության համար բավարար նախադրյալներ չկան, քանի որ Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրումից հետո, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հայտարարել է, որ քանի դեռ լուծված չէ Ղարաբաղի խնդիրը, թուրքական կողմը չի բացի սահմանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ-ում ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, Հայաստանի նախագահը պետք է հայտարարի, որ չի մեկնի Թուրքիա, քանի որ սահմանը բաց չէ եւ կողմերը նույնիսկ մոտ չեն դրան:
Անդրադառնալով Ցյուրիխում Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը` Հովհաննիսյանը նշել է, որ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ-ի ու Թուրքիայի միջեւ արհեստականորեն արագացվել է, ինչը մանեւրելու հնարավորություն չի տալիս հայկական կողմին:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը սահմանի բացման կամ կարգավորման գործընթացի կասեցման դեպքում, Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ առաջին դեպքում ՀՀ ղեկավարությունը պետք է անհապաղ կադրային փոփոխություններ կատարի կառավարման գործընթացում եւ օրենսդրական բարեփոխումներ անցկացնի, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դառնա: Իսկ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի դադարեցման դեպքում, նա նշել է վերը նշված բարեփոխումների ու Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը սեղմ ժամկետներում իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

14 Октябрь 2009 - 14:33 AMT
“Для поездки президента Армении Сержа Саргсяна в Турцию нет достаточных предпосылок, поскольку после подписания Протоколов в Цюрихе, премьер-министр Турции Эрдоган заявил, что пока не решится нагорно-карабахская проблема, турецкая сторона не откроет границу ”, – отметил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, президент Армении должен был заявить, что он не поедет в Турцию, поскольку граница не открыта и стороны даже не близки к этому.
Говоря о подписании армяно-турецких протоколов в Цюрихе, Ованнисян отметил, что процесс нормализации отношений между РА и Турцией был искусственно ускорен, что не дает возможность армянской стороне для маневрирования.
Отвечая на вопрос журналистов, какие шаги должна предпринять армянская сторона, в случае открытия границы или приостановки процесса нормализации, Ваан Ованнисян ответил, что в первом случае руководство Армении должен немедленно осуществить кадровые изменения в системе управления и провести законодательные реформы, чтобы экономика Армении стала конкурентоспособной. А в случае приостановления процесса нормализации отношений с Турцией, он отметил необходимость реализации вышеуказанных реформ и немедленных мер для осуществления в кратчайшие сроки программы строительства железной дороги Иран-Армения.