«Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի Թուրքիա այցելության համար բավարար նախադրյալներ չկան, քանի որ Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրումից հետո, Թուրքիայի վարչապետ Էրդողանը հայտարարել է, որ քանի դեռ լուծված չէ Ղարաբաղի խնդիրը, թուրքական կողմը չի բացի սահմանը»,-ասել է ՀՀ ԱԺ-ում ՀՅԴ խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Ըստ Հովհաննիսյանի, Հայաստանի նախագահը պետք է հայտարարի, որ չի մեկնի Թուրքիա, քանի որ սահմանը բաց չէ եւ կողմերը նույնիսկ մոտ չեն դրան:
Անդրադառնալով Ցյուրիխում Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմանը` Հովհաննիսյանը նշել է, որ հարաբերությունների կարգավորումը ՀՀ-ի ու Թուրքիայի միջեւ արհեստականորեն արագացվել է, ինչը մանեւրելու հնարավորություն չի տալիս հայկական կողմին:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին, թե ինչ քայլեր պետք է ձեռնարկի հայկական կողմը սահմանի բացման կամ կարգավորման գործընթացի կասեցման դեպքում, Վահան Հովհաննիսյանը նշել է, որ առաջին դեպքում ՀՀ ղեկավարությունը պետք է անհապաղ կադրային փոփոխություններ կատարի կառավարման գործընթացում եւ օրենսդրական բարեփոխումներ անցկացնի, որպեսզի Հայաստանի տնտեսությունը մրցունակ դառնա: Իսկ Թուրքիայի հետ հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի դադարեցման դեպքում, նա նշել է վերը նշված բարեփոխումների ու Իրան-Հայաստան երկաթուղու շինարարությունը սեղմ ժամկետներում իրականացնելու անհրաժեշտությունը:

“There are no enough prerequisites for RA President Serzh Sargsyan’s visit to Turkey, since after signing the protocols in Zurich, the Turkish Prime Minister Tayyip Erdogan said that the Turkish side will not open the border until the Nagorno-Karabakh issue is not solved, ” Vahan Hovhannisyan , head of the ARF parliamentary faction said.
According to Vahan Hovhannisyan, Armenian President had to declare that he would not go to Turkey, since the border is not open and the sides are not even close to the opening of the border.
Speaking about the signing of the Armenian-Turkish protocols in Zurich, Vahan Hovhannisyan stressed that the process of normalization of relations between Armenia and Turkey has been artificially accelerated, preventing the Armenian side from maneuvering.
When asked by reporters what steps should take the Armenian side, if borders open or normalization process suspends, Vahan Hovhannisyan answered that in the first case, the Armenian leadership should immediately implement the personnel changes in the management systems and undertake legislative reforms to make Armenia’s economy more competitive. In the case of suspension of the normalization process of relations with Turkey, these reforms should be implemented, as well as measures to implement in the shortest terms programs of the Iran-Armenia railway construction.