14 Հոկտեմբեր 2009 - 14:41 AMT
«Ցյուրիխում հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրմամբ Թուրքիան ստացավ այն ամենը, ինչ ցանկանում էր, այն է` Հայոց ցեղասպանության հարցը հանվելու է միջազգային օրակարգից, վկայակոչելով պատմական հարցերով ենթահանձնաժողովի առկայությունը»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին նշել է Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) համակարգող Լեւոն Զուրաբյանը` մեկնաբանելով Ցյուրիխում հայ-թուրքական Արձանագրությունների ստորագրման վերաբերյալ ՀԱԿ հայտարարությունը:
Զուրաբյանի խոսքով, Հայաստանը Հայոց ցեղասպանության հարցը միջազգային օրակարգից հանելու փոխարեն ակնկալում է հայ-թուրքական սահմանի բացումը, ինչը Թուրքիան այժմ պայմանավորում է Լեռնային Ղարաբաղի հիմնախնդրի կարգավորմամբ: «Այսինքն, թուրքական կողմը ստացավ Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման գործընթացի դադարեցում, իսկ հայկական կողմի ակնկալիքները օդից կախված մնացին»,- ընդգծել է ՀԱԿ համակարգողը:
Խոսելով ՀՅ Դաշնակցության կողմից կազմակերպված բողոքի վերջին ցույցերի մասին` նա նշել է, որ բողոքի նման ցույցերը, որոնցում Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանի հրաժարականի պահանջը չի առաջադրվում, գործում են ինքնին «վարչակարգի» կողմից ուրվագծված շրջանակներում: «Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման ներկայիս գործընթացի դադարեցման միակ միջոցը Սերժ Սարգսյանի հրաժարականն է»,- ավելացրել է Զուրաբյանը:
Պատասխանելով լրագրողների հարցին այն մասին, թե ինչով է բացատրվում ՀԱԿ պասիվությունը`կապված հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացում վերջին զարգացումների հետ, նա բացատրել է, որ ՀԱԿ ակտիվ աշխատանք է վարում` ուղղված այն զանգվածի ակտիվացմանը, որը մինչ այժմ օժանդակում էր հայկական կառավարությանը: Խոսելով ՀԱԿ կողմից զանգվածային միջոցառումների անցկացման մասին` նա նշել է, որ նման ակցիաները տեղի կունենան այն ժամանակ, երբ այդ մասին որոշում կընդունվի:

14 October 2009 - 14:41 AMT
“By signing RA-Turkish protocols in Zurich, Turkey has achieved its goal: Armenian Genocide issue will be removed from international agenda and referred to historic subcommittee,” Armenian National Congress coordinator Levon Zurabyan noted at news conference in Yerevan, commenting on ANC statement on RA-Turkish protocols’ signing in Zurich.
According to Zurabyan, in exchange for removal of Armenian Genocide issue from international agenda, Armenia expects opening of border with Turkey, with the latter now setting Karabakh issue as a precondition. “Which means, Turkey achieved Genocide issue suspension, and Armenia’s expectations are now up in the air,” ANC coordinator emphasized.
Dwelling on recent protest actions, organized by ARF Dashnaktsutyun, he noted that protest rallies which do not demand the resignation of RA President Serzh Sargsyan, are still conducted within the limits stipulated by the regime. “Serzh Sargsyan’s resignation is the only way to suspend RA-Turkish rapprochement process.”
Commenting on passivity of ANC in the light of recent developments in RA-Turkey relations, he noted that ANC is conducting an active work for activation of those who used to support Armenian government. Mass rallies will be conducted as soon as the decision is taken, he added.