15 Հոկտեմբեր 2009 - 10:04 AMT
«Հայ-թուրքական հարաբերությունների բարելավման գործընթացը ոչ մի կապ չունի ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցի հետ: Եւ Թուրքիայի այն հայտարարությունները, որ սահմանը չի բացվի մինչեւ չլուծվի արցախյան հարցը` ավելի շատ ուղղված են ադրբեջանի լսարանին», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցույան քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, Թուրքիան սխալվում է, եթե կարծում է, որ Հայաստանը կգնա միակողմանի զիջումների ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման հարցում: «Հայաստանի ղեկավարությունը միշտ հայտարարել է, որ ԼՂՀ-ը դե-ֆակտո անկախ պետություն է, եւ այն չի կարող ունենալ ավելի ցածր կարգավիճակ, քան այժմ», -ընդգծել է նա:
Շարմազանովը նաեւ ավելացրել է, որ լավ կլիներ եթե Թուրքիան իր հայտարարությունների փոխարեն` Լեռնային Ղարաբաղի զիջումների անհրաժեշտության հարցի վերաբերյալ, համոզեր Ադրբեջանին այն բանի մեջ, որ Ղարաբաղը երբեք չի լինի նրա կազմում:
«Լեռնային Ղարաբաղի ճանաչումը ՀՀ կողմից չպիտի լինի ինքնանպատակ, ներկայումս յուրաքանչուր միակողմանի միջամտում կխանգարի ԵԱՀԿ ՄԽ-ի շրջանակներում հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին», – ասել է նա, եւ ավելացրել, որ Հայաստանը պետք է անի ամեն ինչ, որպեսզի հասնի Արցախի անկախության միջազգային ճանաչմանը:
Հոկտեմբերի 15-ին «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցությունը ներկայացրել է ԱԺ խոսնակին «Հայաստանի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության անկախության ճանաչման մասին» օրինագիծը:

15 Октябрь 2009 - 10:04 AMT
“Процесс нормализации армяно-турецких отношений никак не связан с урегулированием нагорно-карабахского конфликта и те заявления турецкой стороны, что граница не откроется пока не решен арцахский вопрос, больше направлены на азербайджанскую аудиторию”, – на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По его словам, Турция ошибается, если считает, что Армения может пойти на односторонние уступки в процессе урегулирования нагорно-карабахского конфликта. “Руководство Армении всегда заявляло, что НКР де -факто независимое государство, и оно не может обладать более низким статусом, чем сейчас”, – подчеркнул секретарь РПА.
Он также добавил, что, вместо заявлений о необходимости уступок со стороны РА по вопросу Нагорного Карабаха, Турция лучше убедила бы Азербайджан, что НКР никогда не будет в его составе.
«Признание Нагорного Карабаха со стороны РА не должно быть самоцелью и сейчас любое одностороннее вмешательство помешает мирному процессу урегулирования конфликта в рамках Минской группы ОБСЕ», – сказал Шармазанов, добавив, что Армения должна сделать все, чтобы достичь международного признания независимости Арцахской республики.
15 октября парламентская фракция «Наследие» направила спикеру НС Армении законопроект «О признании Арменией независимости Нагорно-Карабахской Республики»