«Ես դատապարտում եմ այն փաստը, որ հայ լրագրողների ավտոբուսը քարկոծեցին Բուրսայում», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, վերոհիշյալ փաստը հանդիսանում է այն բանի վառ օրինակը, որ Թուրքիայում կան խնդիրներ հանդուրժողականության, խոսքի ազատության հետ , սակայն դրան զոգահեռ, Թուրքիայում կան մարդիկ, որոնք ազատ խոսում են Հայոց ցեղասպանության մասին եւ չեն ժխտում այն:
Հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայում, Աթաթուրքի մարզադաշտում, որտեղ տեղի ունեցավ ֆուտբոլային հանդիպումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հավաքականների միջեւ, քարկոծեցին հայ լրագրողների ավտոբուսը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Բուրսայից, ոստիկանությունը չէր կարող կարգի հրավիրել մարզադաշտի առջեւ հավաքված ամբոխին: Հավաքվածները իր ձեռքերում պահում էին ադրբեջանական դրոշեր:

15 Октябрь 2009 - 11:08 AMT
“Я осуждаю тот факт, что автобус с армянскими журналистами в Бурсе забросали камнями”, – на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Эдуард Шармазанов.
По словам Шармазанова, вышеуказанный факт является наглядным показателем того, что в Турции есть проблемы с толерантностью, свободой слова, есть экстремистские силы, но параллельно с этим, в Турции есть также люди, которые свободно говорят о Геноциде армян и не отрицают его.
14-го октября в Бурсе около стадиона Ататюрка, где состоялся футбольный матч между национальными сборными Армении и Турции, автобус с армянскими журналистами забросали камнями и бутылками. Как сообщил корреспондент PanARMENIAN.Net из Бурсы, полиция не могла призвать к порядку собравшуюся перед стадионом толпу. Собравшиеся держали в руках азербайджанские флаги.