«Ես դատապարտում եմ այն փաստը, որ հայ լրագրողների ավտոբուսը քարկոծեցին Բուրսայում», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Էդուարդ Շարմազանովը:
Նրա խոսքերով, վերոհիշյալ փաստը հանդիսանում է այն բանի վառ օրինակը, որ Թուրքիայում կան խնդիրներ հանդուրժողականության, խոսքի ազատության հետ , սակայն դրան զոգահեռ, Թուրքիայում կան մարդիկ, որոնք ազատ խոսում են Հայոց ցեղասպանության մասին եւ չեն ժխտում այն:
Հոկտեմբերի 14-ին Բուրսայում, Աթաթուրքի մարզադաշտում, որտեղ տեղի ունեցավ ֆուտբոլային հանդիպումը Հայաստանի եւ Թուրքիայի հավաքականների միջեւ, քարկոծեցին հայ լրագրողների ավտոբուսը: Ինչպես հաղորդում է PanARMENIAN.Net-ի թղթակիցը Բուրսայից, ոստիկանությունը չէր կարող կարգի հրավիրել մարզադաշտի առջեւ հավաքված ամբոխին: Հավաքվածները իր ձեռքերում պահում էին ադրբեջանական դրոշեր:

15 October 2009 - 11:08 AMT
“I censure the fact that the bus taking Armenian journalists to Bursa stadium was pelted with stones,” RA Republican Party Parliamentary Faction Secretary Eduard Sharmazanov stated.
According to Sharmazanov the incident is an obvious proof Turkey has problems with tolerance and freedom of speech, still, parallel to it there are people in Turkey who’re not afraid to speak of Armenian Genocide and who do not deny the fact.
On October 14, a bus taking Armenian journalists to Bursa stadium was pelted with stones. As PanARMENIAN.Net correspondent reported from Bursa, the police failed to call the crowd gathered at the stadium to order. Those gathered held Azeri flags in their hands.