15 Հոկտեմբեր 2009 - 12:09 AMT
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ Հայաստանը կորցրեց իր գլխավոր խաղաքարտը` Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Սփյուռքը կորոշի ինքնուրույն պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, առանց Հայաստանի մասնակցության:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում անհնար է երկար պահպանել ստատուս-կվոն եւ շուտով պետք է լուծվի 5 շրջանները վերադարձնելու հարցը, Հակոբյանը նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությունն արդեն իսկ արձագանքել է Ադրբեջանը` հայտարարելով, որ 5 շրջանների հարցն արդեն լուծված է: «Չի կարող չմտահոգել նաեւ այն, որ Ղարաբաղը կարող է հետեւել Սփյուռքին եւ հայտարարել, որ ցանկանում է հակամարտությունը լուծել առանց Հայաստանի»,-ասել է Հակոբյանը:
Մարքսիստական կուսակցության առաջնորդը մեկնաբանել է նաեւ Հայաստանի ու Թուրքիայի հավաքականների միջեւ կայացած ֆուտբոլային խաղն` ասելով, որ ֆուբոլի թիմից բացի, այդ օրը պարտվեց նաեւ ազգային դոկտրինը: «Հայոց համազգային շարժման ժամանակներն անցել են, երկրին նոր առաջնորդ է պետք, նոր «ճարտարապետ», որը կստեղծի նոր քաղաքական ու տնտեսական հայեցակարգ»,-գտնում է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության առաջնորդը` հավելելով, որ Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀՇ-ի հետնորդն է:

Подписанием армяно-турецких Протоколов Армения потеряла свой главный козырь – Геноцид армян. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил лидер Марксистской партии Армении Давид Акопян. По его словам, главным беспокойством является то, что после подписания Протоколов Диаспора решит самостоятельно добиваться признания Геноцида армян без участия Армении.
Комментируя заявление госсекретаря США Хилари Клинтон о том, что в карабахском конфликте невозможно долго сохранять статус-кво и в скором должен быть решен вопрос о передаче 5 районов, Акопян отметил, что на заявление госсекретаря США уже ответил президент Азербайджана, заявивший, что вопрос 5 районов уже решен. «Не может не беспокоить также то, что Карабах может последовать примеру Диаспоры и заявить, что желает решить конфликт без Армении», – подчеркнул Акопян.
Лидер Марксистской партии также прокомментировал футбольный матч между сборными Армении и Турции, который состоялся 14 октября в Бурсе, сказав, что кроме футбольной команды, в этот день также проиграла и национальная доктрина. “Времена Армянского общенационального движения (АОД) прошли, стране нужен новый лидер, “архитектор”, который создаст новую политическую и экономическую концепцию”, – отметил Давид Акопян, добавив, что Республиканская партия является прототипом АОД.