15 Հոկտեմբեր 2009 - 12:09 AMT
Հայ-թուրքական արձանագրությունների ստորագրմամբ Հայաստանը կորցրեց իր գլխավոր խաղաքարտը` Հայոց ցեղասպանությունը: Այդ մասին մամլո ասուլիսում հայտարարել է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության առաջնորդ Դավիթ Հակոբյանը: Նրա խոսքերով, գլխավոր մտահոգությունն այն է, որ Արձանագրությունների ստորագրումից հետո Սփյուռքը կորոշի ինքնուրույն պայքարել Հայոց ցեղասպանության ճանաչման համար, առանց Հայաստանի մասնակցության:
Մեկնաբանելով ԱՄՆ պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի հայտարարությունն այն մասին, որ ղարաբաղյան հակամարտության հարցում անհնար է երկար պահպանել ստատուս-կվոն եւ շուտով պետք է լուծվի 5 շրջանները վերադարձնելու հարցը, Հակոբյանը նշել է, որ ԱՄՆ պետքարտուղարի հայտարարությունն արդեն իսկ արձագանքել է Ադրբեջանը` հայտարարելով, որ 5 շրջանների հարցն արդեն լուծված է: «Չի կարող չմտահոգել նաեւ այն, որ Ղարաբաղը կարող է հետեւել Սփյուռքին եւ հայտարարել, որ ցանկանում է հակամարտությունը լուծել առանց Հայաստանի»,-ասել է Հակոբյանը:
Մարքսիստական կուսակցության առաջնորդը մեկնաբանել է նաեւ Հայաստանի ու Թուրքիայի հավաքականների միջեւ կայացած ֆուտբոլային խաղն` ասելով, որ ֆուբոլի թիմից բացի, այդ օրը պարտվեց նաեւ ազգային դոկտրինը: «Հայոց համազգային շարժման ժամանակներն անցել են, երկրին նոր առաջնորդ է պետք, նոր «ճարտարապետ», որը կստեղծի նոր քաղաքական ու տնտեսական հայեցակարգ»,-գտնում է Հայաստանի մարքսիստական կուսակցության առաջնորդը` հավելելով, որ Հանրապետական կուսակցությունը ՀՀՇ-ի հետնորդն է:

15 October 2009 - 12:09 AMT
By signing RA-Turkish Protocols, Armenia lost its last trump card – Armenian Genocide, Marxist Party leader David Hakobyan told a news conference in Yerevan. The main concern, in his opinion, is that Diaspora might try to achieve recognition of Armenian Genocide independently, without Armenia’s involvement.
Commenting upon U.S. Secretary of State Hillary Clinton’s statement on the impossibility of maintaining long status quo in Karabakh conflict, Hakobyan said that statement has already received Azeri President’s response that the problem of 5 regions is already resolved. «Another concern is that Karabakh may follow Diaspora’s example and express willingness to resolve conflict without Armenia,» he stressed.
Marxist party leader also commented on recent Turkey-Armenia match, saying that defeat was suffered not only by soccer team, but also national doctrine, “Pan-Armenian National Movement is an outdated category. The country needs a new leader, an ‘architect’, who will create a new political and economic concept,” Hakobyan said, characterizing Republican Party as the prototype of Pan-Armenian National Movement.