15 Հոկտեմբեր 2009 - 12:19 AMT
«Ինչպես հայտնի է միջազգային եւ թուրքական մամուլի հրապարակումներից, Թուրքիան խնդիրներ չունի հայ-թուրքական արձանագրությունների բովանդակության հետ եւ կանի ամեն ինչ, այդ փաստաթղթերը վավերացնելու համար»,-Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Ժառանգություն» խմբակցության ղեկավար Ստեփան Սաֆարյանը:
Ըստ Սաֆարյանի, վերը նշված փաստերից պարզ է դառնում, որ Թուրքիան ձգտում է առավելագույնը ստանալ հայ-թուրքական հարաբերությունների այս գործընթացից: Նա նաեւ հավելել է, որ դրա պատճառն, առաջին հերթին, ՀՀ իշխանությունների ոչ լեգիտիմիությունն է եւ ընդդիմության պառակտումը: «ՀՀ ղեկավարությունն այժմ ավելի շուտ լուծում է իր շրջապատում առաջնության հարցերը, քան ներքին ու արտաքին քաղաքականության հարցերը, իսկ ընդդիմության անմիասնական ուժերը հետագայում եւս ապացուցելու են, թե որքան իրավացի էին` նախազգուշացնելով Արձանգրությունների բացասական հետեւանքների մասին»,-ասել է Սաֆարյանը:
Անդրադառնալով կուսակցության ապագա գործողություններին` Սաֆարյանը նշել է, որ «Ժառանգության» քաղաքական թիմը կհամագործակցի բոլոր այն ուժերի հետ, որոնք դեմ են Արձանագրություններին, դրանց վավերացումը ձախողելու համար:

“Как видно из публикаций и международной, и турецкой прессы, Турция не имеет проблем с содержанием существующих армяно-турецких протоколов, и она сделает все для ратификации этих документов”, – на пресс конференции в Ереване заявил руководитель фракции «Наследие» Степан Сафарян.
По словам Сафаряна, из вышеуказанных фактов становится ясно, что Турция стремится добиться максимума от нынешнего процесса нормализации армяно-турецких отношений. Он также добавил, что причиной того является, в первую очередь, нелегитимность армянского руководства и разобщенность оппозиции. “Руководство РА сейчас больше решает проблемы лидерства между собой, чем вопросы внутренней и внешней политики государства, а разобщенные силы оппозиции и дальше будут доказывать насколько они были правы, когда предупреждали о негативных последствиях армяно-турецких Протоколов”, – заметил руководитель фракции «Наследие».
Говоря о будущих действиях партии Сафарян отметил, что политическая команда “Наследия” будет сотрудничать со всеми силами, выступающих против Протоколов, чтобы провалить их ратификацию.