ՀՀ կառավարությունը չորեքշաբթի տեղի ունեցած նիստում բավարարել է շրջակա միջավայրի պաշտպանության հասարակական կազմակերպությունների պահանջները` թույլ չտալ Ջրվեժի անտառի 24 հա ընդհանուր տարածքի օտարումը ի օգուտ տեղական իշխանություններին: Հայաստանի վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը այդ որոշումը համարում է արդարացի: «Ուզում եմ նաեւ նշել, որ մենք ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահից ստացել ենք նամակ, որտեղ նույնպես վերլուծվել է իրավիճակը, եւ ակադեմիայի նախագահը նույնպես պաշտոնապես մեզ տեղյակ է պահում, որ խիստ անհրաժեշտ է, որ այդ 24 հա-ն վերադարձվի ընդհանուր համալիրին։ Այդ որոշումով մենք ըստ էության վերականգնեցինք արդարությունը», – ասել է նա:
Սեպտեմբերին հասարակական կազմակերպությունները կոչ արեցին ՀՀ բնապահպանության նախարարին վերանայել 684 H 2009 թ-ի հուլիսի 18-ի որոշումը, համաձայն որի անտառից օտարվում է եզակի սոճիներով տարածք: Հասարակական կազմակերպությունները կարծիք հայտնեցին, որ այդ որոշումը կոռուպցիայի դրսեւորում է, եւ պետք է չեղյալ հայտարարվի:

15 Октябрь 2009 - 13:47 AMT
Правительство РА не позволило передать часть Джрвежского лесопарка во владение муниципальным властям
Правительство Армении на заседании в четверг удовлетворило требования общественных организаций по защите окружающей среды не допустить отчуждения 24 га от общей территории Джрвежского лесопарка в пользу муниципальных властей. Премьер-министр Армении Тигран Саркисян посчитал данное решение оправданным. По его словам, возмущение отчуждением этого участка ране выразил и председатель НАН РА, который в направленном правительству письме заявил о необходимости вновь присоединить этот участок к общему комплексу. “Этим решением мы, по сути, восстанавливаем справедливость”, – сказал Тигран Саркисян.
В сентябре общественные организации призвали министра охраны природы РА Арама Арутюняна потребовать пересмотра решения 684 Н от 18 июля 2009 года, согласно которому от лесопарка отчуждался участок, засаженный уникальным сосновым лесом. При этом общественные организации выразили мнение, что данное решение есть проявление коррупции и должно быть отменено.