«Սխալ են ՀՀ ղեկավարության այն պնդումները, թե ՀՀ ԱԺ-ն պետք է վավերացնի Հայ-թուրքական արձանագրությունները Թուրքիայից հետո, քանի որ դրանով ցույց կտա աշխարհին, որ գործընթացը ղեկավարում է թուրքական կողմը, իսկ Հայաստանը միայն արձագանքում է»,-մամլո ասուլիսում ասել է Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Ըստ Շահնազարյանի, ՀՀ խորհրդարանը, հակառակը, պետք է առաջինը վավերացնի այդ փաստաթղթերն, այն պայմանով, որ եթե երկու ամսում Թուրքիայի խորհրդարանը նույն կերպ չվարվի, ապա ՀՀ ԱԺ-ի որոշումը չեղյալ կհայտարարվի: «Դա Թուրքիայի հանդեպ հայկական կողմի յուրատիպ ճնշումը կլինի, եւ Թուրքիան մանեւրելու հնարավորություն չի ունենա»,-ասել է ՀԱԿ-ի ներկայացուցիչը:
Նա նաեւ հավելել է, որ ժամանակային սահմանափակումները հնարավորություն չեն տա Թուրքիային կապել հայ-թուրքական հարաբերությունները ղարաբաղյան հակամարտության հետ: «Եթե ՀՀ խորհրդարանը նման միջոցներ չձեռնարկի, դա կնշանակի, որ Հայաստանի ղեկավարությունը, իմանալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կապի մասին Արցախի հակամարտության հետ, գործարքի է գնացել թուրքական կողմի հետ»,-պարզաբանել է Շահնազարյանը:
Անդրադառնալով ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորմանը` Դավիթ Շահնազարյանը, չբացահայտելով տեղեկատվության աղբյուրները, նշել է, որ, ըստ առկա տեղեկությունների, այս տարի Հայատանն ու Ադրբեջանը շրջանակային համաձայնագիր կկնքեն ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման վերաբերյալ:

“Ошибочны утверждения руководства Армении о том, что НС РА должен ратифицировать армяно-турецкие Протоколы после Турции, поскольку этим покажет всему миру, что процессом руководит турецкая сторона, а Армения только реагирует”, – отметил на пресс-конференции в Ереване представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян.
По словам Шахназаряна, армянский парламент, наоборот, должен первым ратифицировать эти документы, но с условием, что если в течение двух месяцев парламент Турции не поступит аналогичным образом, то решение НС РА будет считаться потерявшим силу. «Это будет своеобразным давлением армянской стороны на Турцию, и последняя не будет иметь время для маневров», – подчеркнул представитель АНК.
Он также добавил, что временные ограничения также не дадут возможность Турции связать вопрос армяно-турецких отношений с нагорно-карабахским конфликтом. «Если парламент Армении не предпримет таких мер, то это будет значить, что армянское руководство, зная о существовании связи армяно-турецких отношений с арцахским конфликтом, пошло на сделку с турецкой стороной», – разъяснил Шахназарян.
Говоря об урегулировании нагорно-карабахского конфликта, Давид Шахназарян, не раскрывая источников информации, отметил, что, по имеющимся сведениям к концу этого года между Арменией и Азербайджаном будет подписано рамочное соглашение об урегулировании нагорно-карабахского конфликта.