«Հայ-թուրքական Արձանագրություններում պատմական հարցերով ենթահանձնաժողովի ստեղծման մասին կետի առկայությունն իրենից լուրջ սպառնալիք է ներկայացնում Հայաստանի եւ Թուրքիայի հարաբերությունների կարգավորման համար»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայ ազգային կոնգրեսի ներկայացուցիչ Դավիթ Շահնազարյանը:
Նրա խոսքով, ստեղծվելիք ենթահանձնաժողովում Հայաստանը Թուրքիայի հետ անհավասար հնարավորություններ է ունենալու, քանի որ Թուրքիայի օրանսդրությունը քրեական պատիժ է նախատեսում Հայոց ցեղասպանության մասին հիշատակելու համար: «Այսինքն, այդ ենթահանձնաժողովում Թուրքիայի ներկայացուցիչները իրենց երկրի օրենսդրությամբ սահմանափակված են գործողությունների հարցում եւ կարող են միայն ժխտել Հայոց ցեղասպանության իրագործման փաստը»,- ընդգծել է ՀԱԿ ներկայացուցիչը:
Այդ վտանգը կանխելու համար, ընդգծել է Շահնազարյանը, հայկական խորհրդարանը պետք է օրենք ընդունի «Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ դնող միջոցառումներին հայ պաշտոնական անձանց մասնակցությունն արգելելու» մասին` դրանով իսկ, նրա խոսքով, ստեղծվելիք հայ-թուրքական ենթահանձնաժողովը կզրկվի Հայոց ցեղասպանության թեման քննարկելու հնարավորությունից:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ եթե Հայաստանի խորհրդարանը նման օրինագիծ չընդունի, դա կնշանակի, որ հայկական ղեկավարությունը նման քայլով կասկածի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը, եւ «դա կլինի հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման համար ՀՀ իշխանությունների վճարած գինը»:

“Наличие пункта о создании подкомиссии по историческим вопросам в армяно-турецких Протоколах представляет собой серьезную угрозу для налаживания отношений между Арменией и Турцией”, – на пресс-конференции в Ереване отметил представитель Армянского национального конгресса (АНК) Давид Шахназарян.
По его словам, в создаваемой подкомиссии представители армянской стороны будут иметь неравные возможности с турецкими представителями, поскольку законодательство Турции предусматривает уголовное наказание за упоминание о Геноциде армян. «То есть, в этой подкомиссии представители Турции законодательством своей страны ограничены в действиях и могут только отрицать факт свершения Геноцида армян», – подчеркнул представитель АНК.
Для предотвращения этой опасности, подчеркнул Шахназарян, армянскому парламенту необходимо принять закон «О запрете на участие армянских официальных лиц в мероприятиях, ставящих под сомнение факт Геноцида армян», тем самым, по его словам, создаваемая армяно-турецкая подкомиссия будет лишена возможности обсуждать тему Геноцида армян.
Он также добавил, что если парламент Армении не примет такой законопроект, это будет означать, что армянское руководство подобным шагом ставит под сомнение факт Геноцида армян и «это будет та цена, которую власти РА заплатили за нормализацию армяно-турецких отношений».