16 Հոկտեմբեր 2009 - 12:24 AMT
Հայաստանի Դատախազությունը մտադիր է փոխել մեղադրանքի հոդվածը Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ Արշալույս Հակոբյանի նկատմամբ: Հոկտեմբերի 6-ին Կենտրոն եւ Նորք Մարաշ համայնքների ընդհանուր իրավասության դատարանում տեղի ունեցած դատական նիստում դատախազը միջնորդել է դատարանին, քրեական դատավարության օրենսգրքի 309 1-րդ հոդվածով սահմանված կարգով, հետաձգել դատաքննությունը, իսկ Ա.Հակոբյանի նկատմամբ կիրառված խափանման միջոցը` կալանքը, փոխել եւ ընտրել նոր խափանման միջոց` ստորագրություն չհեռանալու մասին: Այդ մասին հաղորդում է ՀՀ գլխավոր դատախազության մամլո ծառայությունը:
Հելսինկյան ասոցիացիայի դիտորդ , այդ կազմակերպության կայքի ֆոտոթղթակից Արշալույս Հակոբյանին, որը մայիսի 31-ին մասնակցել էր Երեւան քաղաքի Ավագանու խորհրդի ընտրություններին որպես դիտորդ, մեղադրանք էր ներկայացվել Հայաստանի քրեական Օրենսգրքի 316-րդ հոդվածի 1-ին կետի համաձայն` «Դիմադրություն իշխանության ներկայացուցիչներին»:

16 Октябрь 2009 - 12:24 AMT
Прокуратура Армении намерена изменить статью обвинения в отношении наблюдателя Хельсинкской ассоциации Армении Аршалуйса Акопяна. На состоявшемся 16-го октября судебном заседании в суде общей юрисдикции столичной общины Кентрон и Норк Мараш, прокурор представил ходатайство о переносе судебного производства по делу правозащитника Хельсинкской Ассоциации и изменении меры пресечение с ареста на подписку о невыезде. Об этом сообщает пресс-служба Генеральной прокураторы РА.
Члену правозащитной организации Хельсинкской Ассоциации, фотокорреспонденту сайта данной организации, Аршалуйсу Акопяну, который 31 мая принимал участие в выборах Совета старейшин города Еревана в качестве наблюдателя, было предъявлено обвинение по статье 316 части 1 Уголовного Кодекса Армении «Сопротивление представителям власти».