Հոկտեմբերի 16-ին Երեւանի կենտրոնում կանգնեցվել է հայ անվանի բանաստեղծ եւ աշուղ Սայաթ Նովայի կիսանդրին:
«Մենք պետք է հիշենք մեր հանճարեղ եւ տաղանդավոր աշուղներին: Նրանք հարստացրել են մեր մշակութային ժառանգությունը, որը հիմք է հանդիսացել հետագա զարգացման համար», – հայտարարեց հայկական ծագում ունեցող ֆրանսիացի քանդակագործ Թորոս Ռասքելենյանը, ով պարգեւատրվել է Ֆրանսիայի Հանրապետության լեգիոնի պատվավոր շքանշանով եւ ՀՀ «Մովսես Խորենացի» շքանշանով:
Թորոս Ռասքելենյան դեռ այս տարվա ապրիլին էր պատրաստակամություն հայտնել Երեւանին նվիրել Սայաթ – Նովայի հուշարձանը, ինչպես հայտնում է քանդակագործը` հուշարձանը նվիրվում է իր մոր հիշատակին:
Հուշարձանի բացման արարողությանը ներկա էին գտնվում նաեւ Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը եւ ՀՀ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը:
«Մենք կփորձենք անել ամեն ինչ, որպեսզի Երեւանում հայտնվեն որքան հնարավոր է շատ նման հրաշալի քանդակներ», – հայտարարեց Երեւանի քաղաքապետ Գագիկ Բեգլարյանը:
Սայաթ – Նովան Հարություն Սայադյանի կեղծանունն է (1712-1795): Հայ բանաստեղծ, երաժիշտ, աշուղ, սիրային քնարերգության վարպետ ծնվել է Ալեպպոյից Թֆիլիսում հաստատված աղքատ ընտանիքում: Տասնիննամյա պատանի լինելով` նա մեկնել է ճամփորդելու 7 տարի: Թե ինչ երկրներում է եղել Հարութին Սայադյանը, շարունակում է գաղտնիք մնալ: Նա Թիֆլիս վերադարձավ Սայաթ-Նովա ծածկանունով, ինչը հինիդիից թարգմանած, ըստ Հովհաննես Թումանյանի, նշանակում է «երգասացության արքա» կամ «երաժշտության տիրակալ»: Զարմանահրաշ աշուղի մասին լուրը նույն վայրկյանին սփռվում է քաղաքով մեկ եւ հասնում վրաց արքային: Լսելով Սայաթ-Նովայի երգը` արքա Իրակլի II շռայլորեն պարգեւատրեց նրան եւ դարձրեց իր պալատական աշուղը: Ավելի քան 10 տարի Սայաթ -Նովան ապրեց արքունիքում` ծառայելով որպես պալատական նվագախմբի ղեկավար, եւ ի վերջո դարձավ պալատականների զոհը. արքան կարգադրեց նրան կտրել մազերը եւ դառնալ հոգեւորական: Սայաթ-Նովան ձեռնադրվեց Ստեփանոս անունով, ընդունեց վարդապետի սանը, դարձավ վրացական սահմանի մոտ գտնվող Հաղպատի վանքի եղբայրության անդամը եւ այնտեղ մնաց մինչեւ պատերազմը կատաղի ներքինի Ագա-Մոհամմեդ խանի դեմ, որը Ղաջարների թուրքական դինաստիայից էր եւ տիրացել էր պարսկական գահին: 1795թ. Թիֆլիսը գրավվեց Ագա-Մոհամմեդ խանի կողմից, եւ 83-ամյա հոգեւորական Սայաթ-Նովան հայտնաբերվեց ու սպանվեց Սուրբ Գեւորգ հայ առաքելական եկեղեցում: Սայաթ-Նովային թաղեցին նրա մահվան վայրում` Սուրբ Գեւորգ եկեղեցու հյուսիսային պատի տակ:

16 Октябрь 2009 - 14:04 AMT
“Мы должны помнить наших гениальных и талантливых ашугов. Они обогатили наше культурное наследие, которое послужило основой для дальнейшего развития”, – заявил французский скульптор армянского происхождения, автор бюста Торос Раскеленян, награжденный орденом Почетного легиона Французской Республики, а также орденом “Мовсес Хоренаци” РА.
Торос Раскеленян еще в апреле сего года выразил готовность подарить памятник Саят-Нове Еревану, как заявил скульптор, памятник посвящается памяти его матери.
На открытии памятника присутствовали также мэр города Еревана Гагик Бегларян и министр диаспоры Армении Грануш Акопян.
“Мы постараемся, чтобы в Ереване появились как можно больше таких замечательных скульптур”, – заявил мэр города Гагик Бегларян.
Саят-Новa, псевдоним Арутюна Саядяна – (1712-1795) армянский поэт, музыкант, ашуг, мастер любовной лирики, родился в семье обосновавшегося в Тифлисе выходца из Алеппо. Девятнадцатилетним юношей он на 7 лет отправился странствовать. В каких странах побывал Арутин Саядян, остается загадкой. В Тифлис он вернулся под именем Саят-Новы, что в переводе с хинди, по мнению Ованнеса Туманяна, означает “царь песнопений”, или “владыка музыки”. Слух об удивительном ашуге тут же облетел город. Услышав пение Саят-Новы, царь Ираклий II щедро наградил его и сделал своим придворным ашугом. Больше 10 лет прожил при дворе Саят-Нова, служа руководителем дворцового ансамбля, и в конце концов стал жертвой интриг вельмож – царь велел ему постричься в монахи. Саят-Нова был наречен Степанносом, принял сан архимандрита и стал членом братии Ахпатского монастыря близ грузинской границы и оставался там до начала войны со свирепым евнухом Ага-Мохаммед-ханом из тюркской династии Каджаров, завладевшего персидским престолом. В 1795-ом Тфлис пал под натиском полчищ Ага-Мухамед-ханаза и 83-летнего монах был обнаружен и убит в армянской кафедральной церкви Сурб Геворг. Саят-Нову похоронили на месте его гибели – под северной стеной церкви Сурб Геворг.