16 Հոկտեմբեր 2009 - 16:18 AMT
Ռուսաստանի հայերի միությունը (ՌՀՄ) կարեւթր դեր է խաղում Ռուսաստանում ապրող հայերի նկատմամբ բժշկական օգնության ցուցաբերելու հարցում: Այդ մասին Երեւանում տեղի ունեցած կլոր սեղանի ընթացքում հայտարարել է պրոֆեսոր Առնոլդ Ադամյանը: Նրա խոսքերով մոտ 200 հայ անցել է անվճար բուժզննում Ռուսաստանի լավագույն մասնագետների մոտ: Ադամյանը նաեւ նշել է, որ բժիշկներից շատերը մեկնում են գյուղեր, եւ այդտեղ են ցուցաբերում անհրաժեշտ օգնությունը կարիքավորներին:
Իր հերթին Հայաստանի ԱԳԱ-ի բնական գիտությունների ակադեմիկոս-քարտուղար Վիլեն Հակոբյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի հայերի միության գործունեությունը, նշելով, որ ՌՀՄ-ը դժվարություններից ետ չի նահանջել եւ շարունակել է իր գործունեությունը:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ Հայաստանի եւ Ռուսաստանի միջեւ կրթության ոլորտում համագործակցությունը շատ ցածր մակարդակի վրա է գտնվում: «Մենք դեռ շատ բան ունենք անելու, որպեսզի պահպանենք մայրենի լեզում Ռուսաստանի հայկական դպրոցներում, նաեւ վերադարձնել ռուսերեն լեզուն մեր դպրոցները», – ընդգծել է ակադեմիկոսը, եւ ավելացրել, որ երկու երկրներն էլ ունեն շատ բաներ, ինչի վրա պետք է աշխատեն:

16 Октябрь 2009 - 16:18 AMT
Союз армян России играет важную роль в оказании медицинской помощи армянам, проживающим в России. Об этом в ходе круглого стола в Ереване заявил профессор Арнольд Адамян. По его словам, около 2000 армян прошло бесплатное обследование у лучших специалистов России. Адамян также отметил, что многие врачи выезжают в деревни и там оказывают помощь нуждающимся, добавив, что многие армянские врачи находятся в рядах лучших специалистов России.
В свою очередь академик-секретарь отделения естественных наук НАН Армении Вилен Акопян высоко оценил деятельность САР, отметив, что глава Союза армян России не отступил перед трудностями и продолжил свою деятельность. «Турция пытается вбить клин в отношения между Арменией и Диаспорой. Мы должны сделать все, чтобы помешать этому», – заметил Акопян, добавив, что нельзя обижаться на Родину.
Он также отметил, что сотрудничество между Арменией и Россией в образовательной сфере находится на очень низком уровне. «Нам еще многое нужно сделать для сохранения родного языка в армянских школах России, а также вернуть русский язык в наши школы», – подчеркнул академик, заметив, что обеим сторонам есть над чем поработать.