16 Հոկտեմբեր 2009 - 16:32 AMT
Հոկտեմբերի 16-ին «Բարձրագույն կրթության արդիականացում» խորհրդաժողովի շրջանակներում Երեւանի պետական համալսարանում տեղի է ունեցել հայկական ու լիտվական բուհերի ներկայացուցիչների հանդիպումը:
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են կրթական խնդիրներ եւ երկու երկրների ծրագրերրը: Խորհրդաժողովի բացմանը ներկա էին Հայաստանում Լիտվայի դեսպան Գիեդրիուս Ապուոկասը, կրթության ու գիտության փոխնախարար Արա Ավետիսյանն ու Tempus-ի ազգային գրասենյակի ղեկավար Լանա Կառլովան:
«Կարծում եմ, որ նման խորհրադժողովները կրթության ոլորտում շատ կարեւոր են: Փորձի, ինչպես նաեւ ուսանողների փոխանակումը կնպաստի փոխադարձ մշակութային հարստացմանը»,-հայտարարել է Ապուոկասը:
Խորհրդաժողովն անցնում է Tempus ազգային գրասենյակի եւ «Կրթական փոխանակման աջակցության հիմնադրամի» աջակցությամբ:
Tempus ազգային գրասենյակը կրթական ծրագրեր է իրականացնում Հայաստանում, ինչպես նաեւ Հարավային Աֆրիկայի, Արեւելյան Եվրոպայի, Հարավային Կովկասի, Միջին Ասիայի եւ Բալթիայի երկրներում: Tempus-ի 4-րդ «Բարձրագույն կրթության արդիականացումը» ծրագիրը, որ մեկնարկել է այս տարի, կիրականացվի մինչեւ 2013թ.:

16 Октябрь 2009 - 16:32 AMT
14-18 октября представители литовских и армянских ВУЗов обсудят в Ереване образовательные проблемы и программы двух стран.
16 октября в рамках образовательной конференции “Модернизация высшего образования” в Ереванском государственном университете состоялась встреча представителей армянских и литовских ВУЗов.
В ходе встречи были обсуждены образовательные проблемы и программы двух стран, представители двух сторон ознакомились с деятельностью ВУЗов.
На открытии конференции присутствовали посол Литвы в Армении Гиедриус Апуокас, замминистра образования и науки Ара Аветисян и руководитель национального офиса Tempus Лана Карлова.
“Думаю, что такие конференции в сфере образования очень важны. Обмен опытам и студентами будет содействовать взаимному культурному обогащения”, – заявил на конференции двух делегаций посол Литвы в Армении Гиедриус Апуокас.
Конференция проходит по инициативе национального офиса Tempus и при поддержке “Фонда содействия по образовательному обмену”.
Национальный офис Tempus осуществляет образовательные программы в Армении, а также в странах Южной Африки, Восточной Европы, Южного Кавказа, Средней Азии и странах Балтии. 4-ая программа Tempus “Модернизация высшего образования”, которая стартовала в этом году, будет реализоваться до 2013 года.