16 Հոկտեմբեր 2009 - 16:53 AMT
Հայաստանը միջազգային իրավունքի մասնագետների կարիք ունի: Այդ մասին Երեւանում կլոր սեղանի ժամանակ հայտարարել է Հայաստանի Գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահ Ռադիկ Մարտիրոսյանը: Իր ելույթում Մարտիրոսյանը բարձր է գնահատել Ռուսաստանի հայերի միության գործունեությունը, հատուկ նշելով կարեւորագույն ազգային խնդիրների ուսումնասիրության հետազոտական կենտրոնի բացումը: «Առանձին պետք է նշեմ այն տիտանիկ աշխատանքը, որը Հայոց ցեղասպանության հարցում կատարել է իրավաբանական գիտությունների դոկտոր Յուրի Բարսեղովը»,-նշել է Մարտիրոսյանը` հավելելով, որ այսօրվա դրությամբ Հայաստանը չունի միջազգային իրավունքի մասնագետներ:
Իր հերթին Գրողների միության նախագահ Լեւոն Անանյանը նշել է, որ անկախ ֆինանսական ճգնաժամից, ՌՀՄ-ն շարունակում է սատարել Գրողների միությանն ու մասնակցում է բազմաթիվ մրցույթների կազմակերպմանը: Նա նաեւ նշել է, որ 2012թ. միությունը կնշի հայ գրականության 500-ամյակը: Ընդ որում Անանյանը հաղորդել է, որ երկու շաբաթ անց Լոս Անջելեսում կանցնի արտասահմանցի հայ գրողների կոնգրեսը, որտեղ Սփյուռքի ներկայացուցիչները կկարողանան ներկայացնել իրենց ստեղծագործությունները:

16 Октябрь 2009 - 16:53 AMT
Армения нуждается в специалистах по международному праву. Об этом во время круглого стола в Ереване заявил президент Национальной Академии наук Армении Радик Мартиросян. В ходе своего выступления, Мартиросян высоко оценил деятельность Союза армян России (САР), особо отметив открытие по инициативе главы САР Ара Абрамяна исследовательского центра изучения важнейших национальных проблем. «В отдельности я отмечу ту титаническую работу, которую в вопросе Геноцида армян провел доктор юридических наук Юрий Барсегов», – отметил Мартиросян, добавив, что на сегодняшний день в Армении высококвалифицированных специалистов по международному праву нет.
В свою очередь председатель Союза писателей Левон Ананян, отметил, что несмотря на финансовый кризис, САР продолжает поддерживать Союз писателей и участвует в организации многочисленных конкурсов. Он также отметил, что в 2012 году союз отметит 500-летие армянской литературы. При этом Ананян сообщил, что через две недели в Лос-Анджелесе пройдет конгресс заграничных армянских писателей, на котором представители Диаспоры смогут представить свои произведения.