Մադրիդյան սկզբունքները մի նախագիծ են, որը վերադարձնում է Երեւանին ու Բաքվին 1991թ. ստատուս-կվոյին: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է Ազգային ռազմավարական հետազոտությունների կենտրոնի փորձագետ Մանվել Սարգսյանը: «Այսօր միջազգային հանրությունը պետք է հասկանա, որ ղարաբաղյան հակամարտության միակ լուծումը նրա անկախության ճանաչումն է: Այս խնդիրն այլ լուծում չունի եւ չի կարող ունենալ»,-ասել է փորձագետը: Նա կրկին հիշեցրել է Բաքվի դիրքորոշման մասին, որը հստակ հասկացնել է տվել, որ երբեք չի գնա զիջման:
Անդրադառնալով հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանը` Մանվել Սարգսյանը նշել է, որ այսօր ղարաբաղյան հակամարտության հարցն այսօր հետաձգված է հայ-թուրքական հարաբերություններում: «Թուրքիան նույնիսկ սարսափելի երազում չէր կարող պատկերացնել, որ ղարաբաղյան հարցը կարող է մնալ այդ հարաբերությունների սահմաններից դուրս: Այսօր մի իրավիճակ է ստեղծվել, երբ նկատվում է հակամարտությունների սրացում Անկարայի ու Բաքվի միջեւ»,-ասել է փորձագետը: Ըստ նրա, եթե այդ հակամարտությունները շարունակվեն, Ադրբեջանը կարող է կրկին շրջվել դեպի Ռուսաստան եւ խնդրել նրան իր խաղաղապահ զորքերը տեղակայել Ղարաբաղում:
Մանվել Սարգսյանը չի բացառել Թուրքիայի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի միակողմանի ճանաչման հնարավորությունը:

Madrid principles take Yerevan and Baku back to 1991’s status quo, an expert at Armenian Center for National and International Studies, Manvel Sargsyan told a news conference in Yerevan. “The international community has to understand that the only solution to NKR conflict is the acknowledgement of its independence,” the expert noted, once again reminding of Baku’s uncompromising position.
Dwelling on RA-Turkish relations, Manvel Sargsyan stressed that NKR conflict settlement issue is not discussed within RA-Turkish rapprochement frameworks. “We’re currently viewing the process of intensified contradictions between Ankara and Baku. Should the differences hold, Baku could turn to Russia with a request to station RF peacemaking forces in Karabakh.”
Manvel Sargsyan did not preclude the possibility of Turkey’s unilateral recognition of Karabakh’s independence.