Հոկտեմբերի 16-ի Նարեկացի մշակութային կենտրոնում տեղի ունեցավ հանդիպում քանդակագործ ու նկարիչ, Կանադայի գեղեցիկ արվեստների ակադեմիայի անդամ Արտո Չաքմաքչյանի հետ, ինչպես նաեւ նրա վարպետության դասը, հայտարարել է կենտրոնի մամլո քարտուղար Նաիրա Հայրապետյանը:
Վարպետության դասի ընթացքում Արտո Չաքմաքչյանը պատմել է իր քանդակների, նկարների ստեծման մասին, ինչպես նաեւ հայկական եւ արտերկրի մշակութային միջավայրի մասին:
«Նկարչության միջոցով ես միշտ աշխատում եմ փոխանցել այն, ինչ կատարվում է իմ ներսում, ինչ ես առաջնային եմ համարում»,-ասել է նկարիչը:
Արտո (Հարություն) Չաքմաքչյանը ծնվել է 1933թ. Եգիպտոսում: 1948թ. ընդունվել է Փանոս Թերլեմեզյանի անվան գեղարվեստական ուսումնարան: 1961թ. որպես հետազոտող աշխատել է Գիտական արվեստների ակադեմիայում եւ շրջագայել է Հայաստանով` ուսումնասիրելով հայկական եկեղեցիների միջնադարյա քանդակները, ինչն էլ հետագայում հիմք հանդիսացավ նրա «Միջնադարյան Հայաստանի դեկորատիվ արվեստը» աշխատության համար:
1969թ. «Մայր» եւ «Առնո Բաբաջանյան» քանդակների համար պարգեւատրվել է Հայաստանի երիտասարդական միության մեդալով: Հետագայում այդ աշխատանքները փոխանցվել են Մոսկվայի Տրետյակովսկու անվան պատկերասրահին: 1991թ. ի վեր Կանադայի գեղեցիկ արվեստների ակադեմիայի անդամ է:

16 октября в Культурном центре «Нарекаци» прошел мастер-класс и встреча со скульптором, художником, членом академии Изящных Искусств Канады Арто Чакмакчяном.
“Этот мастер-класс был организован для того, чтобы армянский скульптор, который любим и известен заграницей был признан также и в Армении, а в январе 2010 г. при поддержке ЮНЕСКО в Париже пройдет выставка Арто Чакмакчяна”, – заявила пресс-секретарь центра Наира Айрапетян.
В ходе мастер-класса Арто Чакмакчян рассказал молодым скульпторам и художникам Армении о создании скульптур, картин, а также о зарубежной и армянской культурной среде.
“Через рисование я всегда стараюсь передать все то, что происходит внутри меня, то, что я считаю для себя первостепенным”, – отметил художник.
Арто (Арутюн) Чакмакчян родился в 1933 г. в Египте. В 1948 г. поступил в Художественное училище им. Фаноса Терлемезяна, где изучал искусство скульптуры и живописи.
С 1961 года работал как исследователь в академии Научных искусств и в эти годы путешествует по Армении, изучая средневековые скульптуры армянских церквей, что в дальнейшем становится основой для его работы “Декоративное искусство средневековой Армении”.
В 1969 году за скульптуры “Мать” и ”Арно Бабаджанян” был награжден золотой медалью Молодежного союза Армении. В дальнейшем эти работы были переданы Третьяковской галерее в Москве. С 1991 г. является членом Академии изящных искусств Канады.