Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ուկրաինայի արդյունաբերական քաղաքականության նախարար, հայ-ուկրաինական առեւտրատնտեսական համագործակցության միջկառավարական հանձնաժողովի համանախագահ Վլադիմիր Նովիցկուն։
Նախագահ Սարգսյանն ընդգծել է հայ-ուկրաինական միջկառավարական հանձնաժողովի աշխատանքն ակտիվացնելու եւ ավելի համակարգված դարձնելու անհրաժեշտությունը` նշելով, որ այն լուրջ խթան կլինի տնտեսական գործակցության զարգացման համար:
Կողմերը համակարծիք են եղել, որ երկու երկրների միջեւ ապրանքաշրջանառության ծավալը եւ վերջին շրջանում համաշխարհային ֆինանսատնտեսական ճգնաժամով պայմանավորված` դրա նվազումը, չի համապատասխանում իրական հնարավորություններին: Նրանց խոսքով` տնտեսական հարաբերություններում կա չօգտագործված մեծ ներուժ եւ միջկառավարական հանձնաժողովը պետք է այն իրացնելու ուղղությամբ լուրջ միջոցներ ձեռնարկի:
Որպես փոխգործակցության հեռանկարային ուղղություններ նշվել են մեքենաշինության, ավիացիայի, գյուղատնտեսության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտները: Նախագահ Սարգսյանը կարեւորել է նաեւ գործակցության ակտիվացումը հումանիտար ոլորտում, հաղորդում է ՀՀ նախագահի մամլո ծառայությունը:

17 Октябрь 2009 - 14:36 AMT
17-го октября президент Армении Серж Саргсян принял министра по промышленной политике Украины, сопредседателя армяно-украинской межправительственной торгово-экономической комиссии Владимира Новицкого.
Президент Армении, говоря о необходимости активизации и координации работ межправительственной комиссии, отметил, что это будет серьезным стимулом для развития экономического сотрудничества.
Стороны согласились в том, что объем товарооборота между двумя странами не соответствует реальным возможностям. По их словам, в экономических отношениях есть большой не использованный потенциал и межправительственная комиссия для его осуществления должна предпринять серьезные меры.
Собеседники в качестве перспективных направлений взаимодействий между двумя странами отметили сферы машиностроения, авиации, сельского хозяйства и информационных технологий. Серж Саргсян также придал важность активизации сотрудничества в гуманитарной сфере, сообщает пресс-служба президента РА.