19 Հոկտեմբեր 2009 - 11:28 AMT
Հոկտեմբերի 15-ին Երեւանում մեկնարկած Մանկապատանեկան ֆիլմերի հինգերորդ միջազգային փառատոնի մասնակիցները եւ հյուրերը այցելեցին Գյումրի:
Հոկտեմբերի 17-ին, փառատոնի շրջանակներում, Գյումրիի քաղաքապետարանի որոշմամբ «Հոկտեմբեր» կինոթատրոնի պատին հուշատախտակ է փակցվել հայտնի հայ ռեժիսեր Էդմոնդ Քեոսայանի պատվին, նաեւ նրա անունով Գյումրիի քաղաքի Մուշ 2 թաղամասում նոր փողոց է անվվանակոչվել:
«Մեծ գործ է` հայտնվել այս սուրբ վայրում: Լենինականը, Ալեքսանդրապոլը, Գյումրին միշտ Հայաստանի սիրտն են եղել, ընդորում այն սիրտը, որը պաշտպանել է իր ժողովուրդը դժբախտություններից: Եվ պատահական չէ, որ հենց այստեղ է ծնվել աշխարհի ամենալավ մարդկանցից մեկը, որին ես ճանաչել եմ եւ ճանաչում եմ իմ կյանքում: Էդմոնդ Քեոսայանը կլիներ մեծ յուրաքանչուր գործում, սակայն բարեբախտաբար նա ընտրեց կինեմատոգրաֆը: Նա չի հեռացել մեզանից` նրա լույսը իր կնոջ, որդիների եւ թոռների աչքերի մեջ է», – հուշաքարի բացման արարողության ժամանակ ասել է կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւը:
Էդմոնդ Քեոսայանի կինը շնորհակալություն հայտնեց քաղաքի ղեկավարությանը եւ նշեց, որ «Էդմոնդը շատ է սիրել Գյումրին եւ հպարտանում էր, որ գյումրեցի է: Ես էլ եմ հպարտ, որ նրա միջոցով ինձ մոտ էլ կապ առաջացավ այս հրաշալի քաղաքի հետ»:
Հուշաքարի բացման արարողությանը ներկա էին ռեժիսորի ընտանիքի անդամները, փառատոնի անվանի հյուրեր` ռեժիսոր Բորիս Գրաչեվսկին, դերասան Նիկոլայ Դենիսովը, կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւը եւ այլոք:

19 Октябрь 2009 - 11:28 AMT
Участники и гости Пятого Международного фестиваля детско-юношеских фильмов, стартовавшего 15 октября в Ереване, на днях посетили Гюмри.
В рамках фестиваля 17 октября по решению мэрии города Гюмри на стене кинотеатра Октябрь была установлена памятная доска в честь известного армянского режиссера Эдмонда Кеосаяна, а также его именем была названа улица в новом городском районе Гюмри Муш 2.
«Великое дело – оказаться на этом святом месте. Ленинакан, Александрополь, Гюмри всегда был сердцем Армении, притом сердцем, которое защищало свой народ от невзгод, от бед. И не случайно, что именно здесь родился один из самых лучших людей в мире, которого я знал и знаю в своей жизни, – Эдмонд Кеосаян. Он был бы великим в любом деле, но к счастью для нас, он выбрал кинематограф. Эдмонд не ушел от нас, потому что его свет – в глазах его жены, сыновей и внуков. И теперь благодаря руководству Гюмри след Эдика навсегда, навечно, поскольку вечен город Гюмри, останется здесь в его родном городе», – на открытии памятной доски сказал киновед Армен Медведев.
Супруга Эдмонда Кеосаяна Лаура Геворкян, поблагодарив руководство города, отметила: «Эдмонд очень любил Гюмри и гордился тем, что он гюмриец. И я тоже горжусь тем, что через него у меня появилась связь с прекрасным городом и жителями Гюмри».
На церемонии открытия памятной доски присутствовали члены семьи режиссера, а также именитые гости фестиваля: режиссер Борис Грачевский, актер Николай Денисов, киновед Армен Медведев, мультипликатор Эдуард Назаров и другие.