19 Հոկտեմբեր 2009 - 11:44 AMT
Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարելի է կանգնեցնել միայն իշխանափոխության ճանապարհով
«Ռուբեն Հակոբյան. Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը թեւակոխել է որոշիչ փուլ եւ բավական վստահորեն գնում է վերջնական հանգուցալուծման: Այսինքն, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացումը կկայանա», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի ընդդիմադիր դաշտը ոչ միայն չկարողացավ դիմակայել այդ գործընթացին, այլեւ ընդհակառակը` իր պառակտվածությամբ ամեն կերպ աջակցեց դրան: «Գլխավոր ընդդիմադիր ուժը` Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ), այդ գործընթացի որոշիչ պահին «թայմ աութ» վերցրեց, իսկ մյուս ընդդիմադիր ուժի` ՀԴՅ Դաշնակցության գործողություններն ու հայտարարությունները չեն համապատասխանում Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականությանը», – նշեց Հակոբյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Դաշնակցության ԱԳՆ ղեկավարի հրաժարականի շուրջ պահանջները կամ ՀՀ ԱԺ վրա ճնշում գործադրելու փորձերը, որպեսզի պատգամավորները չվավերացնեն Արձանագրությունները, լուրջ չեն, քանի որ ո’չ ԱԳՆ-ն, ո’չ էլ Խորհրդարանը չեն հանդիսանում ինքնուրույն եւ որոշիչ գործոններ Հայաստանի քաղաքական կյանքում:
Ռուբեն Հակոբյանը նաեւ նշեց, որ հյայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարելի է կանգնեցնել միայն իշխանափոխության ճանապարհով, ինչին կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, երբ երկու ընդդիմադիր ուժերը` ՀԱԿ-ը եւ ՀՅԴ-ն, միավորվեն` մի կողմ թողնելով տարաձայնությունները:

19 October 2009 - 11:44 AMT
The process of Armenian-Turkish rapprochement has entered a decisive stage, steadily moving forward to final solution. That’s to say, Armenian and Turkish Parliaments are very likely to ratify the documents,” Director of Analytical Research Center Ruben Hakobyan told a news conference in Yerevan.
Pro-opposition forces, in his view, were not only unable to resist the process, but also contributed to it. “The chief pro-opposition force – Armenian National Congress (ANC) – has taken a time out at such decisive stage, whereas the statements of ARF-Dashnaktsutyun do not comply with authorities’ policy.”
Expert believes that Dashnaktsutyun’s demands for Foreign Minister’s resignation or plans to exert pressures on Parliament are not serious since neither of the two bodies are independent and decisive factors in Armenia’s political life.
Hakobyan also finds that current Armenian-Turkish normalization process can be stopped only by power shift, and that can be achieved only in case both pro-opposition blocs (ANC and ARFD) become united, leaving aside all their controversies.