19 Հոկտեմբեր 2009 - 11:44 AMT
Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարելի է կանգնեցնել միայն իշխանափոխության ճանապարհով
«Ռուբեն Հակոբյան. Հայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը թեւակոխել է որոշիչ փուլ եւ բավական վստահորեն գնում է վերջնական հանգուցալուծման: Այսինքն, ամենայն հավանականությամբ, Հայաստանի եւ Թուրքիայի խորհրդարանների կողմից վավերացումը կկայանա», – Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ հայտարարեց Վերլուծական հետազոտությունների կենտրոնի տնօրեն Ռուբեն Հակոբյանը:
Նրա խոսքերով, Հայաստանի ընդդիմադիր դաշտը ոչ միայն չկարողացավ դիմակայել այդ գործընթացին, այլեւ ընդհակառակը` իր պառակտվածությամբ ամեն կերպ աջակցեց դրան: «Գլխավոր ընդդիմադիր ուժը` Հայ Ազգային Կոնգրեսը (ՀԱԿ), այդ գործընթացի որոշիչ պահին «թայմ աութ» վերցրեց, իսկ մյուս ընդդիմադիր ուժի` ՀԴՅ Դաշնակցության գործողություններն ու հայտարարությունները չեն համապատասխանում Հայաստանի ղեկավարության քաղաքականությանը», – նշեց Հակոբյանը:
Նա նաեւ հավելեց, որ Դաշնակցության ԱԳՆ ղեկավարի հրաժարականի շուրջ պահանջները կամ ՀՀ ԱԺ վրա ճնշում գործադրելու փորձերը, որպեսզի պատգամավորները չվավերացնեն Արձանագրությունները, լուրջ չեն, քանի որ ո’չ ԱԳՆ-ն, ո’չ էլ Խորհրդարանը չեն հանդիսանում ինքնուրույն եւ որոշիչ գործոններ Հայաստանի քաղաքական կյանքում:
Ռուբեն Հակոբյանը նաեւ նշեց, որ հյայ – թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը կարելի է կանգնեցնել միայն իշխանափոխության ճանապարհով, ինչին կարելի է հասնել միայն այն դեպքում, երբ երկու ընդդիմադիր ուժերը` ՀԱԿ-ը եւ ՀՅԴ-ն, միավորվեն` մի կողմ թողնելով տարաձայնությունները:

“Процесс нормализации армяно-турецких отношений вошел в решающий этап и достаточно уверенно идет к окончательному разрешению. То есть, по всей видимости, ратификация со стороны парламентов Армении и Турции состоится”, – на пресс-конференции в Ереване заявил директор Центра аналитических исследований Рубен Акопян.
По его словам, оппозиционное поле Армении не только не смогло противостоять этому процессу, но, наоборот, своей раздробленностью всячески ему способствовало. “Главная оппозиционная сила – Армянский национальный конгресс (АНК) в решительной фазе этого процесса взяла тайм аут, а действия и заявления другого оппозиционной силы – АРФ Дашнакцутюн не соответствуют политике руководства Армении”, – подчеркнул Акопян.
Он также добавил, что требования Дашнакцутюн об отставке министра ИД Армении или намерение оказать давление на НС РА, чтобы депутаты не ратифицировали Протоколы, не серьезны, поскольку ни МИД, ни парламент не являются самостоятельными и решающими факторами в политической жизни Армении.
Рубен Акопян также отметил, что нынешний процесс нормализации армяно-турецких отношений можно приостановить путем смены власти, которого можно достичь только в том случае, если оба оппозиционных блока (АНК и АРФ Дашнакцутюн) объединятся, оставив в стороне все разногласия.