19 October 2009 - 12:43 AMT
Նունե Մանուկյան. Գյումրիի մանկատան երեխաների հետ շփումը թույլ է տալիս մեզ աշխարհին նայել մանուկների աչքերով
Մանակապատանեկան հինգերորդ միջազգային փառատոնի մասնակիցները եւ հյուրերը, որը մեկնարկել է հոկտեմբերի 15-ին, օրերս այցելեցին Գյումրին:
Նրանք այցելեցին Գյումրի քաղաքի «Թռչունյան» մանկատուն եւ շփվեցին երեխաների հետ:
Այցի շրջանակներում, երեխաները հնարավորություն ստացան շփվելու հայտնի մուլտիպլիկատորի հետ` «Վինի թուխ» մուլտֆիլմի նկարիչ բեմադրիչ Էդուարդ Նազարովի, կինոգետ Արմեն Մեդվեդեւի, «Երալաշ» հանդեսի գեղարվեստական ղեկավարի եւ այլոց հետ:
«Ամեն տարի, փառատոնի շրջանակներում մենք այցելում ենք այս մանկատունը, եւ ամեն անգամ ստանում ենք այնպիսի դրական եւ լուսավոր էներգետիկա, որը դեռ երկար մեզ հետ է, եւ թույլ է տալիս նայել աշխարհին մանուկների աչքերով», – նշել է «Ռոլան Բիկովի» անվան երեխաների եւ պատանիների համար հայկական կինոյի եւ հեռուստատեսության զարգացման հիմնադրամի նախագահ Նունե Մանուկյանը:
Մանկապատանեկան հինգերորդ միջազգային փառատոնը կազմակերպվել է «Ռոլան Բիկովի» անվան երեխաների եւ պատանիների համար հայկական կինոյի եւ հեռուստատեսության զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, որը նպատակ ունի զարգացնել երեխաների հետաքրքրությունը կինոյի հանդեպ:
Այս տարի, փառատոնի շրջանակներում կցուցադրվի շուրջ 51 ֆիլմ` 23 երկրից: Փառատոնի անվանի հյուրերը երկրի դպրոցներում կանցկացնեն վարպետության դասընթացներ: Փառատոնի շրջանակներում կնշվեն նաեւ Սոս Սարգսյանի, Երվանդ Մանարյանի, Ռոլան Բիկվի 80-ամյա հոբելյանները:

19 Октябрь 2009 - 12:43 AMT
Нуне Манукян: Общение с воспитанниками гюмрийского детдома позволяет нам смотреть на мир глазами детей
Участники и гости Пятого Международного фестиваля детско-юношеских фильмов, стартовавшего 15 октября в Ереване, на днях посетили Гюмри.
Они побывали в гюмрийском детском доме “Трчунян” и после выступления одноименной танцевальной группы пообщались с воспитанниками детдома.
В ходе визита дети получили возможность пообщаться с известным мультипликатором художником – постановщиком мультфильма «Винни Пух» Эдуардом Назаровым, киноведом Арменом Медведевым, художественным руководителем журнала «Ералаш» Борисом Грачевским и с другими.
«Ежегодно мы в рамках фестиваля посещаем детдом «Трчунян» и каждый раз получаем такую сильную и светлую энергетику от детей, что этого хватает надолго, дает возможность смотреть на мир глазами детей. И я думаю, что для детей надо устраивать подобные праздники как можно чаще», – отметила председатель армянского фонда развития кино и ТВ для детей и юношества «Ролан Быков» Нуне Манукян.
В этом году в рамках фестиваля будет показано порядка 51 фильма из 23 стран. Именитые гости в рамках фестиваля проведут мастер-классы в школах страны. На 5-ый, юбилейный год организаторы фестиваля планируют проведение ряда юбилейных мероприятий, кинопремьер, встреч со зрителями, армянскими деятелями искусств. В рамках фестиваля будут отмечены 80-летие Соса Саркисяна, Ерванда Манаряна, Ролана Быкова.