19 Հոկտեմբեր 2009 - 16:53 AMT
«Փառատոնը դա ֆիլմ է մարդկանց մասին: Այն նշանակություն ուներ ոչ այդքան մեզ համար, որքան որ քաղաքի եւ երեխաների համար: Երեխաները շատ բանե են ստանում թատրոնից եւ նմանատիպ փառատոններից` առաջին հերթին շփման կուլտուրա», – այսօր մամլո ասուլիսում ասել է կինոգետ եւ ժյուրիի անդամ Արմեն Մեդվեդեւը, եւ ավելացրեց, որ ի տարբերություն Մոսկվայի, Հայաստանում շարունակում է գործել Պատանի հանդիսատեսի թատրոնը:
«Ես կարծում եմ, որ որքան փոքր է փառատոնը, այնքան այն ընտանեկան հանդիպում-տոն է հիշեցնում: Մեծ փառատոններին սովորաբար հանդիպում ենք, ծանոթանում ենք մասնակիցների հետ եւ «բարեւ, մինչ նոր հանդիպում»` դրանով ամեն ինչ ավարտվում է: Ինձ թվում է , որ այս փառատոնը Արարատի Նոյան տապանի հովհանու ներքո է, որը եւ հավաքում է կինեմատոգրաֆի լավագույն ուժերին»:
Մանկապատանեկան հինգերորդ միջազգային փառատոնը կազմակերպվել է «Ռոլան Բիկովի» անվան երեխաների եւ պատանիների համար հայկական կինոյի եւ հեռուստատեսության զարգացման հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, որը նպատակ ունի զարգացնել երեխաների հետաքրքրությունը կինոյի հանդեպ:
Այս տարի, փառատոնի շրջանակներում կցուցադրվի շուրջ 51 ֆիլմ` 23 երկրից: Փառատոնի անվանի հյուրերը երկրի դպրոցներում կանցկացնեն վարպետության դասընթացներ: Փառատոնի շրջանակներում կնշվեն նաեւ Սոս Սարգսյանի, Երվանդ Մանարյանի, Ռոլան Բիկվի 80-ամյա հոբելյանները:

Сегодня в Ереване состоится торжественная церемония закрытия Пятого Международного фестиваля детско-юношеских фильмов, стартовавшего 15 октября. До церемонии закрытия фестиваля его участники поделились своими впечатлениями.
“Фестиваль этот о фильмах и людях. Фестиваль имел значение не столько для нас, сколько для города и детей. Дети очень многое получают от театра и подобных фестивалей: прежде всего, культуру общения. По-моему пятый творческий юбилей прошел очень-очень достойно”,- сегодня на пресс-конференции заявил киновед и член жюри Армeн Медведев, добавив, что в отличиe от Москвы в Ереване продолжает действовать Театр юного зрителя.
Режиссер Эдуард Назаров в свою очередь, поблагодарив организаторов фестиваля, отметил важность проведения подобных мероприятий: “Я думаю, чем фестиваль меньше, тем больше напоминает семейную встречу-праздник. На масштабном фестивале обычно встречаемся, знакомимся с участниками, потом “привет и до новых встреч” и на этом все заканчивается. Мне этот фестиваль показался сухопутным, но осеняемым тем кораблем, что стоит на Арарате, Ноевым ковчегом, который и собирает лучшие кинематографические силы”.
В этом году в рамках фестиваля было показано порядка 51 фильма из 23 стран. Именитые гости в рамках фестиваля провели мастер-классы в школах страны. На 5-ый, юбилейный год организаторы фестиваля провели ряд юбилейных мероприятий, кинопремьер, встреч со зрителями, армянскими деятелями искусств. В рамках фестиваля были отмечены 80-летие Соса Саркисяна, Ерванда Манаряна, Ролана Быкова.