20 Հոկտեմբեր 2009 - 07:14 AMT
Ազգային նոր պահպանողական շարժման Վանաձորի ակտիվիստները ձերբակալվել են հայրենասիրության համար, պնդում է նոր պահպանողականների առաջնորդը
Ազգային նոր պահպանողական շարժման Վանաձորի ակտիվիստները ձերբակալվել են հայրենասիրության համար, քանի որ թռուցիկների միջոցով իրենց մտահոգությունն էին հայտնում Հայաստանի եւ Թուրքիայի ԱԳՆ-ների ստորագրած արձանագրությունների վերաբերյալ: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցին է հայտարարել Ազգային նոր պահպանողական շարժման նախագահ Էդուարդ Աբրահամյանը: Նրա խոսքերով, անհիմն ձերբակալելով երիտասարդական թեւի անդամ Լեւոն Յոլչինյանին եւ ԱՆՊՇ շրջանային կոմիտեի ղեկավար Մանվել Կոստանդյանին, ոստիկանության ներկայացուցիչները խախտել են ՀՀ Սահմանադրության մի քանի կետ: «Իրավապահ մարմինների գորոծղությունները կարելի է բնութագրել որպես անարժան եւ անհիմն վարվելակերպ, իսկ ներկայացված մեղադրանքը` «թուրքերի ու հայերի միջեւ թշնամանք սերմանելու վերաբերյալ» ուղղակի խայտառակ է ՀՀ իրավակարգի համար: Հոկտեմբերի 19-ին մեր կազմակերպությունը բաց նամակ հղեց Հայաստանի գլխավոր դատախազին վերոնշյալ հարցերի վերաբերյալ: Հուսով ենք, որ պարոն Հովսեփյանն այս նամակն առանց պատասխանի չի թողնի»,-ասել է Աբրահամյանը:
Հոկտեմբերի 17-ի երեկոյան Վանաձորի ոստիկանությունը ձերբակալել է Ազգային նոր պահպանողական շարժման շրջանային կոմիտեի ղեկավար Մանվել Կոստանդյանին եւ երիտասարդական թեւի անդամ Լեւոն Յոլչինյանին: Ձերբակալության պահին երիտասարդները թռուցիկներ ունեին, որոնք դատապարտում էին Հայաստանի ու Թուրքիայի ԱԳՆ ստորագրած արձանագրությունները: ԱՆՊՇ ակտիվիստները բերման են ենթարկվել ոստիկանության բաժին, որից հետո առգրավվել են նրանց անձնական իրերը, ներառյալ անձնագրերը, գրասենյակի բանալիները եւ հեռախոսները: Ակտիվիստներին շուրջ 6 ժամ պահել են ոստիկանության բաժանմունքում: Այդպիսով իրավապահ մարմինների աշխատակիցները խախտել են ՀՀ Սահմանադրության 18-րդ, 21-րդ, 25-րդ, 27-րդ, 42-րդ հոդվածները:

20 October 2009 - 07:14 AMT
The Neo-Conservative activists of Vanadzor regional committee were actually arrested for distributing leaflets expressing their concerns over RA-Turkish Protocols, Head of National Neoconservative Movement (NNM) Edward Abrhamyan told a PanARMENIAN.Net reporter. Arresting youth wing activist Levon Yelchinyan and NNM regional committee chair Manvel Kostandyan, law enforces acted in breach of several constitutional clauses, he finds. “Police operations in Vanadzor can be characterized as indecent and unfounded conduct. Attempts to seed hostility between Turks and Armenians is a disgraceful conduct by Armenian law enforcers. On October 19, our organization addressed an open letter to RA Prosecutor General. We hope Mr. Hovsepyan will not leave our letter unanswered.”
In the evening of October 17, Vanadzor Police arrested Head of NNM Regional Committee Chair Manvel Kostandyan and Head of Student Union Levon Yelchinyan. At the moment of arrest, young activists possessed leaflets condemning the Protocols signed between Armenian and Turkish Foreign Ministers. Activists were taken to police station, and all their personal items, including passports, office keys and mobiles were confiscated. They spent over 6 hours in police. Law enforcers have thus violated articles 18, 21, 25, 27 and 53 of RA Constitution.