Երեւանում տեղի է ունեցել ԵՄ խորհրդատվական խմբի նիստը, որն աջակցում է Հայաստանի պետմարմիններին Հայաստան-ԵՄ եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գործողությունների ծրագրի արդյունավետ կատարմանը: Բացելով նիստը, ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը հաղորդել է, որ Հայաստան-ԵՄ ծրագիրն արդեն հաստատված է եւ ներառում է 197 միջոցառում ու գործողություն:
«Ամփոփելով մինչ ընթացիկ տարվա սեպտեմբերն իրականացված աշխատանքները, կարելի է գրանցել, որ ԵՄ խորհրդատվական խումբը, որը բաղկացած է 10 փորձագետ խորհրդատուներից, բավական արդյունավետ աշխատանք է կատարել ՀՀ պետմարմիններում: Ակնկալվում է, որ եւս 6 միջազգային փորձագետ կմիանա խմբին»,-ասել է Ա.Բաղդասարյանը: Նա հատկապես կարեւորել է Հայաստանի հակակոռուպցիոն ռազմավարության, մարդու իրավունքների պաշտպանության ազգային ծրագրի, ԵՄ-ի հետ Հայաստանի առեւտրի ազատ գոտու մասին համաձայնագրի մշակման ուղղությամբ կատարված աշխատանքը:–ԿԱ–
«Մենք առավել արդյունավետ աշխատանք ենք ակնկալում Խորհրդատվական խորհրդից, ինչը թույլ կտա մեզ քայլ առաջ կատարել մեր երկրում բարեփոխումների իրագործման առումով»,-ասել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղարը:
Հայաստան ԵՄ Խորհրդատվական խմբի գործուղման մասին պայմանավորվածությունը ձեռք էր բերվել 2008թ. նոյեմբերին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի Բրյուսել կատարած այցի ժամանակ: Խմբի նպատակն է խորհրդատվական աջակցություն ցուցաբերել Հայաստանի պետմարմիններին, որպեսզի երկիրը կարողանա արդյունավետ կերպով իրագործել եվրոպական հարեւանության քաղաքականության գործողությունների ծրագիրը:

20 Октябрь 2009 - 08:51 AMT
В Ереване состоялось заседание консультативной группы ЕС, предоставляющей содействие государственным органам Армении для эффективной реализации Программы действий «Политики Европейского соседства». Открывая заседание, секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян сообщил, что программа действий сотрудничества Армения-ЕС уже подтверждена и включает в себя 197 мероприятий.
«Подводя итоги осуществленных до сентября текущего года работ, можно зафиксировать, что консультативная группа ЕС, состоящая из 10 экспертов-консультантов, провела довольно эффективную работу в государственных органах Армении. Ожидается, что еще 6 международных экспертов присоединится к группе”,- сказал Артур Багдасарян. Он придал особо важное значение работам, осуществленных в направлении разработки антикоррупционной стратегии Армении, национальной программы по защите прав человека, соглашения о свободной зоне торговли Армении с ЕС.
“Мы ожидаем от Консультативной группы более эффективной работы, что позволит нам сделать шаг вперед в реализации реформ в нашей стране”,- сказал секретарь Совета национальной безопасности Армении.
Договоренность о делегировании в Армению Консультативной группы Евросоюза была достигнута в рамках визита президента Армении Сержа Саргсяна в Брюссель в ноябре 2008 года. Цель группы – предоставить консультационное содействие государственным органам Армении, чтобы страна эффективно реализовала Программу действий Политики Европейского соседства.