«ՀԱԿ-ի լռությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ բացատրվում է նրանով, որ այն համընկնում է ՀՀՇ-ի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակին վարած քաղաքականության հետ»,-ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ըստ Ալավերդյանի, ՀՀՇ-ի ժամանակ շրջանառվում էր այն թեզը, որ Հայաստանը պետք է բարեկամական հարաբերություններ ունենա բոլոր հարեւանների հետ, «սակայն այդ թեզում չէր քննարկվում այն հարցը, թե ի՞նչ գնով»:
Լ.Ալավերդյանը համաձայն չէ ՀՀՇ-ի այն տեսակետի հետ, թե Հայաստանը ծանր կացության մեջ է հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղի պատճառով եւ հավելել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության շնորհիվ Հայաստանը շուրջ 20 տարի է գործոն է միջազգային քաղաքական ասպարեզում:

20 Октябрь 2009 - 13:46 AMT
«Молчание Армянского национального конгресса (АНК) в связи с нынешним процессом нормализации армяно-турецких отношений объясняется тем, что оно совпадает с проводимой в свое время политикой Армянского общенационального движения (АОД) и Левона Тер-Петросяна», – отметила на пресс-конференции в Ереване секретарь парламентской фракции «Наследие» Лариса Алавердян.
По словам Алавердян, во времена АОД фигурировал тезис о том, что Армения должна быть в дружественных отношениях со всеми соседями – «но в этом тезисе не рассматривался вопрос – какой ценой?».
Секретарь фракции «Наследие» выразила несогласие с точкой зрения АОД о том, что Армения оказалась в затруднительной ситуации из-за Нагорного Карабаха и добавила, что благодаря нагорно-карабахскому конфликту Армения уже на протяжение 20 лет является фактором на международной политической арене.