«ՀԱԿ-ի լռությունը հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի կապակցությամբ բացատրվում է նրանով, որ այն համընկնում է ՀՀՇ-ի Լեւոն Տեր-Պետրոսյանի ժամանակին վարած քաղաքականության հետ»,-ասել է «Ժառանգություն» խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Լարիսա Ալավերդյանը:
Ըստ Ալավերդյանի, ՀՀՇ-ի ժամանակ շրջանառվում էր այն թեզը, որ Հայաստանը պետք է բարեկամական հարաբերություններ ունենա բոլոր հարեւանների հետ, «սակայն այդ թեզում չէր քննարկվում այն հարցը, թե ի՞նչ գնով»:
Լ.Ալավերդյանը համաձայն չէ ՀՀՇ-ի այն տեսակետի հետ, թե Հայաստանը ծանր կացության մեջ է հայտնվել Լեռնային Ղարաբաղի պատճառով եւ հավելել է, որ ղարաբաղյան հակամարտության շնորհիվ Հայաստանը շուրջ 20 տարի է գործոն է միջազգային քաղաքական ասպարեզում:

The silence of the Armenian National Congress (ANC) means that the ongoing process with Turkey is in line with Levon Ter-Petrsosyan’s interests, said Larisa Alaverdyan, secretary of Heritage parliamentary group.
According to her, the Armenian National Movement promoted a thesis that Armenia “should have friendly relations with its neighbors.”
At that, Mrs. Alaverdyan disagreed with the opinion that Armenia is in bad because of the Nagorno Karabakh conflict. “Due to this conflict, Armenia is still an actor on the international arena,” she said.