20 Հոկտեմբեր 2009 - 14:54 AMT
Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը լուրջ քաղաքական նշանակություն կունենա, քանի որ դա նոր իրավիճակ կստեղծի մեր տարածաշրջանում, կբարձրացնի Հայաստանի դերը Հարավային Կովկասում: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հայտնել է Հայաստանի Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը: Նրա խոսքով, այսօր այդ դիվանագիտական հարաբերությունները կան, շաբաթը 2 անգամ գործում է Երեւան-Ստամբուլ օդային չվերթ, իսկ տուրիստական սեզոնին այդ չվերթը հասնում է շաբաթական 5-6 անգամի»,- նշել է Բաղդասարյանը: Ընդ որում, նա նկատել է, որ վերջին 3 տարիների ընթացքում Հայաստանի 130 հազար քաղաքացի ուղիղ օդային չվերթով այցելել է Թուրքիա, նվազագույն հաշվարկներով` Հայաստանի 70-80 հազար քաղաքացի այսօր ապրում կամ աշխատում է Թուրքիայի տարածքում: «Դիվանագիտական հարաբերությունների փաստացի բացակայությունը մեզ հնարավորություն չի տալիս ոչ միայն պաշտպանել մեր քաղաքացիների օրինական իրավունքներն ու շահերը Թուրքիայի տարածքում, այլեւ չի նպաստում տնտեսական ենթակառուցվածքների արդյունավետ զարգացմանը: Այդ հարաբերությունները փաստացի կան, ուղղակի դրանք պետք է դնել իրավական հիմքերի վրա»,- ընդգծել է Բաղդասարյանը:
Նրա խոսքով, հայ-թուրքական սահմանի բացումը, դա որակական նոր զարգացման հնարավորություն է թե’ մեր երկրի, թե’ ողջ տարածաշրջանի համար: «Մեր հարեւանները չպետք է մեր թշնամիները լինեն դարեդար: Չորս հարեւանից երկուսի հետ դիվանագիտական հարաբերությունների բացակայությունը լուրջ վտանգ է ներկայացնում մեր ապագայի համար»,- ասել է ԱԱԽ քարտուղարը` ավելացնելով, որ Հայաստանն իր մեկուսացման հետեւանքով կրում է միլիարդավոր դոլարների վնաս եւ մշտապես գտնվում է «ոչ պատերազմ, ոչ խաղաղություն» վիճակում:

Нормализация армяно-турецких отношений сыграет важную роль для Армении, поскольку ее значение на Южном Кавказе повысится. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net заявил секретарь Совета национальной безопасности Армении Артур Багдасарян. По его словам, фактически, дипломатические отношения между странами существуют, их только нужно оформить юридически. “Два раза в неделю осуществляется авиарейс по маршруту Ереван-Стамбул, а во время туристического сезона число рейсов доходит до 5-6 в неделю”, – отметил Багдасарян. При этом он заметил, что за последние 3 года около 130 тысяч граждан Армении посетили Турцию. По самым минимальным расчетам около 70-80 тысяч граждан Армении работают или живут на территории Турции. “Отсутствие дипломатических отношений лишает нас возможности не только защищать права наших граждан на территории Турции, но и не способствует эффективному развитию экономической инфраструктуры”, – подчеркнул Багдасарян.
По его словам, открытие армяно-турецкой границы, даст шанс качественного развития и для Армении, и для региона. «Наши соседи не должны оставаться вечными врагами. Отсутствие дипломатических отношений с двумя соседними странами из четырех, представляет серьезную опасность для нашего будущего»,- сказал секретарь СНБ, добавив, что в условиях изоляции Армения терпит ущерб на миллиарды долларов и вечно находится в состоянии «ни войны, ни мира».