20 Հոկտեմբեր 2009 - 16:14 AMT
Մերձմոսկովյան շրջանում անցե կացվում Ռուսաստանի երիտասարդ գրողների IX համաժողովը, որի շրջանակներում ԱՊՀ անդամ երկրների Միջպետական համագործակցության մարդասիրական հիմնադրամի (ՄՀՄՀ) աջակցությամբ տեղի ունեցավ կլոր սեղան ԱՊՀ երկրների` Հայաստանի, Մոլդովայի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ղազախստանի, Ղրղզստանի, Ադրբեջանի եւ Վրաստանի երիտասարդ գրողների մասնակցությամբ:
Ինչպես հաղորդում է ՄՀՄՀ-ի մամլո քարտուղարությունը, Համաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր ողջույնում, ՌԴ նախագահ Դմիտրի Մեդվեդեւը նշել է համաժողովի կարեւորությունը եւ ԱՊՀ երկրների գրողների մասնակցությունը: «Համաժողովը դարձել է նշանակալից իրադարձություն երկրի մշակութային կյանքում: Այստեղ պրոֆեսիոնալ քննարկումներ են անցկացվում գրականության ուղիների զարգացման, ռուսաց լեզվի հարստության պահպանման, ազգային մշակույթների մասին, անցկացվում են ստեղծագործական սեմինարներ: Ներկայիս հանդիպման կարեւոր հանգամանքն է` ԱՊՀ երկրների գրողների մասնակցությունը»:
Համաժողովի շրջանակներում հայտնի գրողների ղեկավարությամբ կանցկացվեն վարպետության դասընթացներ, կլոր սեղաններ եւ քննարկումներ, տեղի կունենան հանդիպումներ գրական ամսագրերի գլխավոր խմբագրերի, գիտնականների, հասարակական գործիչների, տնտեսագետների հետ:
Համաժողովին մասնակցում են հայտնի ստեղծագործողներ` Ալեքսանդր Գորոդնիցկին, Վլադիմիր Մականինը, Օլեսյա Նիկոլաեւան, Յուրի Սիմոնով-Վյազեմսկին, Ալեքսանդր Տիմոֆեեւսկին, Մարիետտա Չուդակովան, Կարեն Շախնազարովը եւ այլոք:

20 Октябрь 2009 - 16:14 AMT
В Подмосковье проходит IX Форум молодых писателей России, в рамках которого при поддержке Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества (МФГС) государств-участников СНГ состоялся круглый стол с участием молодых писателей стран СНГ из Азербайджана, Армении, Беларуси, Грузии, Казахстана, Кыргызстана, Молдовы и Украины.
Как сообщает пресс-служба МФГС, в своем приветствии к участникам Форума Президент России Дмитрий Медведев отметил важность форума и участие в нем писателей из стран СНГ: ”Форум стал заметным событием в культурной жизни страны. Здесь идут профессиональные дискуссии о путях развития литературы, о сохранении богатства русского языка, национальных культур, проходят творческие семинары признанных мастеров слова. Важная примета нынешней встречи – участие писателей из стран Содружества».
В рамках форума пройдут мастер-классы под руководством известных писателей, круглые столы и дискуссии, состоятся встречи с главными редакторами литературных журналов, с писателями, учеными, общественными деятелями, экономистами.
В Форуме принимают участие известные творческие деятели и литераторы Александр Городницкий, Владимир Маканин, Олеся Николаева, Юрий Симонов-Вяземский, Александр Тимофеевский, Мариэтта Чудакова, Карен Шахназаров и другие.