21 Հոկտեմբեր 2009 - 10:57 AMT
Հավանաբար, Թուրքիայի խորհրդարանը կվավերացնի Հայ-թուրքական արձանագրությունները, սակայն սահմանի բացումը կձgձգվի մինչ ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորումը: Այդ մասին Երեւանում հայտարարել է ՀՅԴ խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Ըստ Շահբազյանի, հայ-թուրքական սահմանի բացումը միշտ պայմանավորված է եղել ղարաբաղյան հակամարտության լուծմամբ, ինչի մասին են վկայում թուրք պաշտոնյաների հայտարարությունները, ԵԱՀԿ ՄԽ համանախագահող երկրների ներկայացուցիչների մասնակցությունը Ցյուրիխում Արձանագրությունների ստորագրման արարողությանը, եւ Թուրքիայի Անվտանգության խորհրդում հնչած նմանատիպ հայտարարությունները:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարն անդրադառնալով թուրքական ընդդիմության հայտարարությունների արձանագրությունների վավերացման դեմ, նշել է, որ պետք չէ դրանք լուրջ ընդունել, քանի որ Թուրքիայի ընդդիմադիր ուժերը լավ են հասկանում, որ Հայաստանի եւ Թուրքիայի միջեւ հարաբերությունների հաստատումը բխում է իրենց երկրի շահերից: «Իսկ Թուրքիայի ընդդիմության հայացքները պայմանավորված են նրանով, որ նրանց առջեւ ծառացած է իշխանության գալու խնդիրը, եւ դա է նման հայտարարությունների պատճառը»,-ասել է հայ պատգամավորը:

21 Октябрь 2009 - 10:57 AMT
По всей видимости, парламент Турции ратифицирует армяно-турецкие Протоколы, но открытие границы будет затягиваться до решения нагорно-карабахского конфликта. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Артюша Шахбазян.
По словам Шахбазаяна, открытие границы с Арменией Турция всегда было обусловлено решением нагорно-карабахской проблемы, о чем свидетельствуют заявления высокопоставленных турецких официальных лиц, участие представителей стран сопредседателей Минской группы ОБСЕ в подписании Протоколов в Цюрихе, и озвученные заявления на последнем заседании Совета безопасности Турции.
Секретарь фракции АРФД, говоря о заявлениях турецкой оппозиции против ратификации армяно-турецких Протоколов, отметил, что не нужно обращать на них серьезного внимания, поскольку оппозиционные силы Турции хорошо понимают, что нынешний процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией исходит из интересов их страны. «А взгляды турецкой оппозиции объясняется тем, что перед ними стоит задача придти к власти, что и является причиной подобных заявлений», – подчеркнул армянский депутат.