«Հայ-թուրքական Արձանագրությունների վավերացումը դադարեցնելու համար հարկավոր է, որպեսզի Հայաստանի քաղաքական ուժերը վճռականություն եւ սկզբունքայնություն ցուցաբերեն»,- այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության քարտուղար Արտյուշա Շահբազյանը:
Շահբազյանի խոսքով, Հայաստանի ընդդիմական ուժերը չպետք է այդ հարցը վերածեն շահարկման առարկայի, քանի որ ազգային հարցերում պետք է լիակատար համաձայնություն պահպանել:
Լրագրողների հարցին այն մասին, թե ներկայիս փուլում որքան է հավանական Հայ ազգային կոնգրեսի (ՀԱԿ) եւ Դաշնակցության գլխավորած ընդդիմական բլոկի միավորումը, Շահբազյանը պատասխանել է, որ բլոկը բաց է բոլոր քաղաքական ուժերի համար, որոնք կիսում են իր մտավախությունները, բայց բացառապես համագործակցության համար:
ՀՅԴ խմբակցության քարտուղարը նաեւ հաղորդել է, որ հոկտեմբերի 23-ին ՀՅԴ կհրապարակի իր համագործակցության պլատֆորմը:

“Для приостановления ратификации армяно-турецких Протоколов нужно, чтобы политические силы Армении продемонстрировали решительность и принципиальность”, – на пресс-конференции в Ереване заявил секретарь парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн (АРФД) Артюша Шахбазян.
По словам Шахбазяна, оппозиционные силы Армении не должны превращать этот вопрос в предмет спекуляцией, поскольку в национальных вопросах нужно сохранять полный консенсус.
На вопрос журналистов о том, насколько вероятно на нынешнем этапе объединение Армянского национального конгресса (АНК) и оппозиционного блока, возглавляемого Дашнакцутюн, Шахбазян ответил, что блок открыт для всех политических сил, разделяющих их опасения, но исключительно для сотрудничества.
Секретарь фракции АРФД также сообщил, что 23-го октября АРФД опубликует свою платформу сотрудничества.