«Հոկտեմբերի 21-ին Թուրքիայի ԱԳ նախարարի ելույթը Թուրքիայի խորհրդարանում, մեկ անգամ եւս հաստատեց այն, որ Հայ-թուրքական արձանագրություններում նախապայմաններ կան, որոնցից ներկայիս փուլում ամենակարեւորագույնն է Հայաստանի իշխանություններին պարտավորեցնել հաստատել Կարսի պայմանագիրը», – հայտարարել ե Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում «Նոր ժամանակներ» կուսակցության նախագահ Արամ Կարապետյանը:
Կարապետյանի խոսքերով, Կարսի եւ Մոսկվայի պայմանագրերը կնքվել են 25 տարի ժամկետով, եւ Կարսի պայմանագիրը կորցրել է իր ուծը դեռ 1946 թ-ին, սակայն ուժի մեջ է Մոսկվայի պայմանագիրը, որը երկարացվել էր: Կուսակցության առաջնորդը նշել է, որ ներկայումս հարց է ծառացած Հայաստանի կողմից Կարսի պայմանագրի ճանաչման մասին, ինչը կնշանակի հրաժարվել Թուրքիայի հանդեպ տարածքային պահանջներից:
Նա նաեւ ավելացրել է, որ բուն Կարսի պայմանագրում ժամկետների մասին չկա ոչ մի խոսք, քանի որ դրա մասին խոսվում է այդ պայմանագրի գաղտնի արձանագրություններում: «Այդ մասին վկայում է նաեւ 1925 թ-ի Թուրքիայում ՌՍԽՀ-ի դեսպան Վինոգրադովի պաշտոնական դիվանագիտական նոտան եւ հայտարարությունը, որտեղ նա Թուրքիայից պահանջում է դենոնսացիայի ենթարկել խորհրդա-թուրքական 1921 թ-ի պայմանագրերը, վերականգնել Հայաստանի սահմանները, նշելով, որ Խորհրդային Ռուսաստանը չի կարող սպասել 25 տարի»:
Կարապետյանը նաեւ նշել է, որ ի պատասխան Վինոգրադովի հայտարարությանը, այն ժամանակվա հայտնի թուրք քաղաքական գործիչ Իսմեթ Ինեյը (հետագայում Թուրքիայի վարչապետ) ասել է, որ Թուրքիան 25 տարի հետո անպայման կվերադարձնի այդ տարածքները:

22 Октябрь 2009 - 09:13 AMT
“21-го октября выступление министра ИД Турции Ахмеда Давутоглу в турецком парламенте еще один раз подтвердило то, что в армяно-турецких Протоколах существуют предусловия, из которых наиважнейшим на нынешнем этапе является необходимость обязать руководства Армении подтвердить Карский договор”, – заявил на пресс-конференции в Ереване председатель партии «Новые времена» Арам Карапетян.
По словам Карапетяна, Карский и Московский договора заключались сроком на 25 лет, и Карский договор потерял свою силу еще в 1946 году, но в силе остался Московский договор, который был пролонгирован. Лидер партии «Новые времена» отметил, что сейчас стоит вопрос именно о признании Карского договора со стороны Армении, что означает отказаться от территориальных претензий к Турции.
Он также добавил, что в самом Карском договоре о сроках нет речи, поскольку об этом говорится в секретных протоколах этого договора. «Об этом также свидетельствует официальная дипломатическая нота и заявление посла РСФСР в Турции Виноградова в 1925 году, где он требует от Турции денонсировать советско-турецкие договора 1921г., восстановить границы Армении, отметив, что Советская Россия не может ждать 25 лет».
Карапетян также отметил, что в ответ на заявление Виноградова известный турецкий политический деятель того времени, (впоследствии, премьер-министр Турции) Исмет Иненю ответил, что Турция через 25 лет, конечно же, вернет эти территории.