22 Հոկտեմբեր 2009 - 12:28 AMT
Չի բացառվում, որ Թուրքիայի Անվտանգության խորհուրդն արդեն Արձանագրությունների վավերացման վերաբերյալ որոշում է կայացրել
Չի բացառվում, որ Թուրքիայի Ազգային անվտանգության խորհուրդն օրերս կայացած նիստի ժամանակ արդեն որոշում է կայացրել հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների վավերացման ժամկետների վերաբերյալ: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսին հայտնել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահ Կարեն Բեքարյանը: «ԱԱԽ նիստը տեւեց մոտ 7 ժամ, եւ այդ ընթացքում մասնակիցները քննարկել են հայ-թուրքական հարաբերությունների հարցերի լայն շրջանակ: Խորհուրդն իր համար արդեն ընդունել է որոշում, բայց հասկանալի է, որ այդ մասին հրապարակավ չի հայտարարվի»,- ասել է փորձագետը:
Կարեն Բեքարյանի խոսքով, կան թուրքական խորհրդարանում Արձանագրությունների վավերացման մի քանի սցենարներ: «Արդեն հայտարարվել է, որ սկզբում Արձանագրությունները կներկայացվեն խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների գծով հանձնաժողով, այնուհետեւ կուղարկվեն պլենարային նիստին քննարկվելու եւ քվեարկության: Այստեղ արդեն պարզ չէ, թե ինչպես կընթանա քվեարկությունը` փակ, թե բաց կերպով»,- նկատել է «Եվրոպական ինտեգրացիա» հասարակական կազմակերպության նախագահը:
Խոսելով սահմանի բացման հնարավոր ժամկետների մասին` Կարեն Բեքարյանը մատնանշել է, որ դրան սպասում է 2010թ. փետրվարին: «Հայ-թուրքական գործընթացից հրաժարվելը կամ էլ դրա ձախողումը կհանգեցնի համաշխարհային խաղացողների ճնշմանը Թուրքիայի վրա, ինչը պակաս ներքին խնդիրներ չի առաջացնի Անկարայի համար: Հետեւաբար, թուրքական կողմին շահեկան է Արձանագրությունների վավերացման ու սահմանի բացման միջին տեմպը»,- ասել է փորձագետը:

Не исключено, что Совет национальной безопасности Турции, в ходе состоявшегося на днях заседания, уже принял для себя решение о временных сроках ратификации Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил глава общественной организации “Европейская интеграция” Карен Бекарян. «Заседание СНБ продлилось около 7 часов, и за это время его участники обсудили широкий спектр вопросов армяно-турецких отношений. Совет уже принял для себя решение, но понятно, что об этом не будет публично заявлено»,- сказал эксперт.
По словам Карена Бекаряна, есть несколько сценариев развития процесса по ратификации Протоколов в турецком парламенте. “Уже заявлено, что сначала Протоколы будут представлены в комиссию по внешним отношениям парламента, а затем будут оправлены на обсуждение и голосования на пленарном заседании. Здесь уже есть неясно, как пройдет голосование – закрытым или открытым образом”,- заметил глава организации “Европейская интеграция”.
Говоря о возможных сроках открытия границы, Карен Бекарян указал, что ожидает этого в феврале 2010 года. “Отказ от армяно-турецкого процесса или же его провал принесет с собой давление мировых игроков на Турцию, что создаст немало внутренних проблем для Анкары. Следовательно, турецкой стороне выгоден средний темп для ратификации Протоколов и открытия границы»,- сказал эксперт.