22 Հոկտեմբեր 2009 - 17:24 AMT
Նոյեմբերի 5-28-ը Լոնդոնի «Albemarle» պատկերասրահում տեղի կունենա երկու երիտասարդ նկարիչների` իտալացի Լուիջի Բենեդիչենտիի եւ հայ Արշակ Սարգսյանի ցուցահանդեսը:
Հոկտեմբերի 22-ին Մեծ Բրիտանիայի դեսպան պ-նՉարլզ Լոնսդեյլըկազմակերպեցընդունելություն նկարիչ Արշակ Սարգսյանի պատվին:
Միջոցառումը նվիրված էր նրա գալիք այցելությանը Լոնդոն, ուր նա ներկա կգտնվի իր վերջին գործերի ցուցահանդեսի բացմանը:
Հաջողություն ցանկանալով երիտասարդ նկարչին, դեսպանը նշեց. «Մեծ Բրիտանիայում ցուցահանդես կազմակերպելը չափազանց դժվար է: Կարծում եմ այն փաստը, որ Արշակը կարողացել է ցուցահանդես ունենալ Լոնդոնի շատ լուրջ պատկերասրահում արդեն իսկ խոսում է նրա տաղանդի մասին: Հուսով եմ, որ նա ճանապարհ կհարթի այլ հայ արվեստագետների համար, որպեսզի նրանք ավելի լավ ճանաչվեն Բրիտանիայում եւ հետաքրքրություն առաջացնեն Հայաստանի հանդեպ»:
PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում, Չարլզ Լոնսդեյլընշեց նմանատիպ միջոցառումների կարեւորությունը, եւ ավելացրեց, որ ամենամեծ համատեղ մշակութային ծրագիրն էր`բրիտանացի ռոք երաժիշտների այցը Հայաստան:
«Ինձհամար մեծպատիվէստանալ դեսպան Լոնսդեյլի բարոյականաջակցությունը», – ասաց պ-ն Սարգսյանը: «Նմանխրախուսումընկարչի համարաշխարհ արժե: Ես շնորհակալ եմ նրան, ինչպես նաեւ «Albemarle» պատկերասրահին` իմ գործերի ցուցահանդեսը կազմակերպելու համար»:
Գյումրիում ծնվածԱրշակ Սարգսյանը արժանացել է քննադատների եւ հասարակայնության գովասանքի յուրահատուկ էքսպրեսսիոնիզմի ոճով գեղանկարների եւ քանդակների համար: Հայաստանի նախագահի կողմից նա ստացել է Ոսկե Մեդալ գեղանկարչության ոլորտում նվաճումների համար: Նրան համարում են Երեւանի երիտասարդության վիզուալ պոետը:
Սարգսյանը կատարելէնաեւ մի շարք ծրագրեր, այդ թվում Զվարթնոց օդանավակայանի տերմինալի սեկցիայի ներքին դիզայնը: 1999-ից սկսած նրա գործերը ցուցադրվել են աշխարհով մեկ: Վերջերս նա հրավիրվել էր Նյու-Յորքի հեղինակավոր Art Omi International-ի կողմից:

С 5 по 28 ноября в лондонской галерее «Albemarle» пройдет выставка двух молодых художников: итальянца Луиджи Бенедиченти и армянина Аршака Саркисяна.
В связи с предстоящей выставкой 22-го октября посол Великобритании в Армении Чарльз Лондсдейл организовал прием в честь молодого армянского художника Аршака Саркисяна.
Пожелав удачи молодому художнику, посол отметил: «В Великобритании организовать выставку не легкая задача. Я думаю, то, что Аршак смог организовать выставку в Лондоне, свидетельствует о его таланте. Надеюсь, он откроет дорогу в Лондон для остальных армянских деятелей искусства».
В беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net Чарльз Лондсдейл подчеркнул важность проведения подобных мероприятий, добавив, что самая большая совместная культурная программа – визиты в Армению ряда британских рок-музыкантов. Так же в Ереване прошла выставка посла Армении в Великобритании.
Аршак Саркисян в свою очередь отметил: ”Уверен, что выставка пройдет в хорошей атмосфере. Я часто бывал в Лондоне, и идея проведения моей выставки созревала уже несколько лет. Эта моя первая выставка в Лондоне. Я хочу услышать новые мнения и познакомиться с людьми, которые являются профессионалами в это сфере”.
На приеме присутствовали семья и друзья Саркисяна, деятели искусства, представители музеев и Министерства культуры Армении.
Аршак Саркисян был награжден Золотой медалью за достижения в области живописи.
С 1999 года его работы были представлены по всему миру. Недавно Art Omi International пригласил художника в Нью-Йорк.