22 Հոկտեմբեր 2009 - 18:07 AMT
Հայ ազգային կոգրեսը հայտարարություն է տարածել հոկտեմբերի 20-ին Շենգավիթիընդհանուրիրավասության դատարանում ընթացող«Հայկական ժամանակ» թերթիգլխավորխմբագիր ՆիկոլՓաշինյանի դատավարության ընթացքում, ինչպես նաեւ հոկտեմբերի 22-ին Հանրապետության հրապարակում եւ Սահմանադրականդատարանի մոտ «Ժառանգություն» կուսակցությունից պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանի գլխավորությամբ բողոքի ակցիայի մասնակիցների հանդեպ իրավապահների կողմից իշխանազանցության փաստերի առնչությամբ:
ՀԱԿ-ը հայտարարության մեջ դատապարտումէ«իշխանազանցության այսօրինակփաստերը` ում նկատմամբ էլ որ դրանք դրսեւորվեն եւ համարում է, որ ոստիկանության ասպիսի վարքագիծը մատնում է իշխանությունների սարսափը սեփական ժողովրդից»:

Армянский национальный конгресс распространил заявление, в связи с фактами превышения власти со стороны правоохранительных органов во время судебного заседания 20 октября в Шенгавитском суде общей юрисдикции по делу главного редактора газеты «Айкакан жаманак» Никола Пашиняна и в отношении участников акции протеста в Ереване 22 октября возле здания правительства Армении и резиденции Конституционного суда РА c участием депутата НС РА от фракции партии «Наследие» Заруи Постанджян.
В заявлении АНК осуждаются действия полицейских, отбиравших в грубой форме у граждан плакаты и транспаранты, что по мнению АНК, свидетельствует о страхе властей перед своим народом.