Հայկական դիվանագիտությունը պետք է բոլոր ուղիներով տեղեկացնի միջազգային հանրությանը, որ Հայաստանը կասկածի տակ չի դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը եւ շարունակելու է նրա միջազգային ճանաչման գործընթացը: Այդ մասին այսօր Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում, պատասխանելով PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հարցին, հայտնել է ՀՅ Դաշնակցության քաղաքական հարցերով «Հայ Դատ» Կենտրոնական գրասենյակի ղեկավար Կիրո Մանոյանը:
«Բացի կանադական ու շվեդական լրատվամիջոցներից, որոնք արդեն սկսել են կասկածել, արդյոք եղել է Հայոց ցեղասպանությունը, թե ոչ, հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին Արձանագրությունների ստորագրումից հետո ամերիկյան առաջատար հրատարակություններն իրենց հրապարակումներում գրում են, որ Հայաստանը, համաձայնվելով պատմական ենթահանձնաժողովի ստեղծմանը, հարցականի տակ է դնում Հայոց ցեղասպանությունը: Պարզ է մի բան, որ բոլոր շրջանակները, որոնք հանդես էին գալիս Հայոց ցեղասպանության ճանաչման դեմ, օգտագործելու են այդ հանգամանքը»,- ասել է Կիրո Մանոյանը:
Նա համոզմունք է հայտնել, որ եթե Հայաստանի ԱԳՆ ու դեսպանատները չպայքարեն այդ կարծիքի դեմ, ապա Հայոց ցեղասպանության 95-ամյա տարելիցի նախաշեմին երկիրը կբախվի «թուրքական ցունամիի» հետ: «Եթե այսօր Հայոց ցեղասպանության փաստը կասկածի տակ են դնում դեռեւս չորս լրատվամիջոցներ, ապա մինչեւ ապրիլ նրանց թիվը կարող է աճել, եթե մենք անհրաժեշտ միջոցներ չձեռնարկենք»,- ասել է «Հայ դատի» ղեկավարը:
Կանադական Embassy magazine ազդեցիկ ամսագիրը, ինչպես նաեւ շվեդական Metro եւ Svenska Dagbladet թերթերը կասկածի տակ են դնում Հայոց ցեղասպանության փաստը` իրեն հոդվածներում «Ցեղասպանության» փոխարեն օգտագործելով «հայկական ջարդեր» տերմինը:

Армянская дипломатия должна всеми путями осведомить международное сообщество, что Армения не ставит под вопрос факт Геноцида армян и будет продолжать процесс его международного признания. Об этом на пресс-конференции в Ереване, отвечая на вопрос корреспондента PanARMENIAN.Net, заявил глава Центрального офиса «Ай Дат» по политическим вопросам АРФ Дашнакцутюн Киро Маноян.
«Кроме канадских и шведских СМИ, которые уже стали сомневаться был ли Геноцид армян или нет, после подписания Протоколов о нормализации армяно-турецких отношений ведущие американские издания в своих публикациях пишут, что Армения, которая пошла на создание исторической комиссии, ставит под вопрос Геноцид армян. Ясно одно, что все те круги, которые выступали против признания Геноцида армян, будут использовать это обстоятельство»,- сказал Киро Маноян.
Он выразил уверенность, если МИД и посольства Армении не будут бороться с этим мнением, то в преддверии 95-летия Геноцида армян она столкнется с “турецким цунами”. “Если сегодня факт Геноцида ставят под сомнение пока что четыре СМИ, до апреля их число может возрасти, если мы не примем необходимых мер”,- сказал глава Ай Дат.
Влиятельный канадский журнал Embassy magazine, а также шведские газеты Metro и Svenska Dagbladet ставят под сомнение факт Геноцида армян, используя в своих статьях термин “армянские погромы” вместо “Геноцида”.