23 Հոկտեմբեր 2009 - 16:15 AMT
Կանադայի հայերի Կոնգրեսը բաց նամակ է հղել Կանադայի վարչապետ Ստեֆան Խարպերին եւ երկրի կառավարությունից պահանջել Անկարային կոչ անել հարգելու Հայաստանի հետ ստորագրած Արձանագրությունները` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին: Այդ մասին ասվում է PanARMENIAN.Net ստացված ԿՀԿ հայտարարության մեջ:
«Կոնգրեսն օժանդակում է ստորագրված Արձանագրությունները, որոնք կհանգեցնեն Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանի բացմանը: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր եւ որոշ առումով ուշացած քայլ է, բայց իրական հաշտեցումը պահանջում է, որպեսզի Թուրքիայի կառավարությունը համաձայնության գա իր պատմության հետ եւ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծված է ԿՀԿ` վարչապետին հղված նամակում:
Կանադայի հայերի Կոնգրեսը շնորհակալություն է հայտնել երկրի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելու համար եւ այն օժանդակության համար, որ ուղղված է այդ փաստի միջազգային ճանաչմանը:

In an open letter addressed to Canada’s Prime Minister Stephen Harper, the Congress of Canadian-Armenians called on country’s government to encourage Ankara to respect the commitments under recently signed Protocols.
“The Congress of Canadian Armenians supports this accord. It will hopefully lead to the resumption of normal diplomatic ties and the reopening of the shared border between the two countries. Normalization of relations between Armenia and Turkey is an important and overdue step, but true and lasting conciliation requires the Government of Turkey to come to terms with history and recognize the Armenian Genocide,” say the authors of letter.
The Congress also expressed gratitude to Canadian Government for acknowledging Armenian Genocide and supporting efforts towards achieving its international recognition.