23 Հոկտեմբեր 2009 - 16:15 AMT
Կանադայի հայերի Կոնգրեսը բաց նամակ է հղել Կանադայի վարչապետ Ստեֆան Խարպերին եւ երկրի կառավարությունից պահանջել Անկարային կոչ անել հարգելու Հայաստանի հետ ստորագրած Արձանագրությունները` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման մասին: Այդ մասին ասվում է PanARMENIAN.Net ստացված ԿՀԿ հայտարարության մեջ:
«Կոնգրեսն օժանդակում է ստորագրված Արձանագրությունները, որոնք կհանգեցնեն Հայաստանի ու Թուրքիայի միջեւ դիվանագիտական հարաբերությունների հաստատմանն ու սահմանի բացմանը: Հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորումը կարեւոր եւ որոշ առումով ուշացած քայլ է, բայց իրական հաշտեցումը պահանջում է, որպեսզի Թուրքիայի կառավարությունը համաձայնության գա իր պատմության հետ եւ ճանաչի Հայոց ցեղասպանությունը»,- ընդգծված է ԿՀԿ` վարչապետին հղված նամակում:
Կանադայի հայերի Կոնգրեսը շնորհակալություն է հայտնել երկրի կառավարությանը Հայոց ցեղասպանության փաստը ճանաչելու համար եւ այն օժանդակության համար, որ ուղղված է այդ փաստի միջազգային ճանաչմանը:

23 Октябрь 2009 - 16:15 AMT
Конгресс армян Канады (ССА) отправил открытое письмо премьер-министру Канады Стефану Харперу и потребовал у правительства страны призвать Анкару уважать подписанные с Арменией Протоколы о нормализации армяно-турецких отношений. Об этом говорится в поступившем в PanARMENIAN.Net заявлении ССА.
«Конгресс поддерживает подписанные Протоколы, которые приведут к установлению дипломатических отношений и открытию границы между Арменией и Турцией. Урегулирование армяно-турецких отношений важный и несколько запоздалый шаг, но реальное примирение требует, чтобы правительство Турции пришло к согласию со своей историей и признало Геноцид армян»,- подчеркнуто в письме ССА, адресованном канадскому премьеру.
Конгресс армян Канады поблагодарил правительство страны за признание факта Геноцида армян и поддержку, направленную на мировое признание этого факта.