23 Հոկտեմբեր 2009 - 17:35 AMT
«Մարդու իրավունքների պաշտպանության տեսակետից, շրջակա միջավայրի պահպանության ոլորտում Հայաստանում գոյություն ունեն լուրջ խնդիրներ», – հայտարարել է Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ՀՀ Օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը:
Նրա խոսքերով, այդ ոլորտի հիմնական խնդիրները կապված են անտառների անխնա հատումների, արդյունաբերական արտանետումների հետ, եւ պետության կողմից համապատասխան վերահսկողության բացակայությունից այն ընկերությունների գործունեության վրա, որոնք աշխատում են արդյունաբերության ոլորտում:
Հարությունյանը հատուկ ուշադրություն հրավիրեց Կապանի էկոլոգիական աղետալի իրավիճակի վրա, որտեղ հողի, ջրի եւ մթերքների մեջ հայտնաբերվել են թունավոր նյութեր, որոնց կոնցենտրացիան 100 անգամ գերազանցում է նորման: Նա նշեց, որ բնապահպանների կարծիքով, Կապանի աղտոտման պատճառն է հանդիսանում այնտեղ գործող «Deno Gold Mining» ընկերության թունավոր արտանետումները: «Այդ թունավոր նյութերը չեն լուծվում, եւ կուտակվելով մարդկանց օրգանիզմում բացասական ազդեցություն են թողնում մարդու իմունային համակարգի եւ գենոֆոնդի վրա», – ասել է նա, եւ ընդգծել, որ թունավոր օդի պատճառով ոչնչանում է մարզի ֆաունան, իսկ մարդիկ տառապում են տարբեր հիվանդություններով:

“С точки зрения защиты прав человека в Армении существуют серьезные проблемы в сфере охраны окружающей среды”, – на пресс-конференции в Ереване отметил Омбудсмен РА Армен Арутюнян.
По словам Омбудсмена, в этой сфере основные проблемы касаются массовых вырубок лесов, наличие промышленных выбросов и отсутствие должного контроля со стороны государства над компаниями, работающих в промышленной сфере.
Арутюнян особо обратил внимание журналистов на бедственную экологическую ситуацию в Капане, где в земле, в воде и в продуктах обнаружены ядовитые вещества, концентрация которых превышает норму в 100 раз. Он также отметил, что по мнению экологов основной причиной загрязнения окружающей среды Капанского района являются выбросы действующей там компании “Deno Gold Mining”. «Эти ядовитые вещества не растворяются и, накапливаясь в организме людей, негативно воздействует на иммунную систему человека и на генофонд», – указал Арутюнян, подчеркивая, что из-за отравленного воздуха в районе различными болезнями кожи страдают дети и гибнет фауна края.