24 Հոկտեմբեր 2009 - 11:23 AMT
Ջավախահայ ակտիվիստ, «Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք» քաղաքական շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանի գործով երրորդ դատական նիստն անցել է այնպես, ինչպես եւ նախորդները: Այդ մասին PanARMENIAN.Net-ի թղթակցի հետ զրույցում հաղորդել է Վահագն Չախալյանի փաստաբան Ստեփան Ոսկանյանը: Նրա խոսքերով, դատն անցնում էր հիմնականում վրացերեն լեզվով` անորակ հայերեն թարգմանությամբ: «Իսկ մեր ասվածը սխալ էր թարգմանվում կամ ընդհանրապես չէր թարգմանվում»,-ասել է Ոսկանյանը: Ընդ որում նա հավելել է, որ, չնայած նրան, որ հոկտեմբերի 16-ին Վահանգն Չախալյանը հայտարարել էր, որ հրաժարվում է առաջիկայում ներկա լինել դատավարություններին, նրան բերել էին դատարանի դահլիճ:
«Մենք բողոք էինք ներկայացրել թարգմանչի վերաբերյալ եւ պահաջել էինք հեռացնել նրան, սակայն դատարանը մերժեց մեր միջնորդությունը»,-ասել է Ոսկանյանը: Նրա խոսքերով, դրանից հետո Չախալյանը հայտարարեց, թե ինքը հրաժարվում է ներկա գտնվել նիստին եւ նրան դուրս բերեցին դատարանի դահլիճից: Այդ օրինակին հետեւեցին Չախալյանի հայրն ու եղբայրը, որոնք նույնպես քննության տակ են, եւ մեղադրյալի հարազատները: «Արդյունքում դատավարությունն անցնում էր մեղադրյալների եւ պաշտպանության միջեւ»,-ասել է Ոսկանյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ, վերջում մեղադրական խոսքով հանդես եկավ դատախազը` հայտարարելով, թե բոլոր մեղադրանքները հիմնավորված են, սակայն ոչ մի ապացույց չներկայացրեց:
«Եզրափակիչ ելույթի համար դատավորը մեզ 10 րոպե տվեց, սակայն մենք ասեցինք, որ դա բավական չէ ելույթը նախապատրաստելու համար եւ խնդրեցինք երկարացնել ժամանակը: Սակայն, մեզ մերժեցին»,-ասել է Ոսկանյանը:
Ս.Ոսկանյանը հայտարարել է նաեւ, որ իրեն հաջողվեց մեկ շաբաթով հետաձգել հաջորդ նիստը: Չորրոդ լսումը տեղի կունենա հոկտեմբերի 30-ին:
«Միասնական Ջավախք» ժողովրդավարական դաշինք» քաղաքական շարժման առաջնորդ Վահագն Չախալյանը Վրաստանի հայաբնակ Ջավախքի քաղաքական ակտիվիստներից է: Նա ձերբակալվել է իր տանը 2008թ. հուլիսի 21-ին հրազեն եւ զինամթերք ձեռք բերելու եւ պահելու մեղադրանքով: Նա իրեն մեղավոր չի ճանաչում: 2009թ. ապրիլի 7-ին Ախալցիխեի շրջանային առաջին ատյանի դատարանը նրան դատապարտեց 10 տարվա ազատազրկման «զենքի ապօրինի պահման», ինչպես նաեւ «հասարակական կարգը խախտող զանգվածային միջոցառումներին մասնակցելու» եւ «Խուլիգանության» համար:

Третье судебное заседание по делу джавахкского армянского политического активиста, лидера политического движения «Демократический альянс «Единый Джавахк» Ваагна Чахаляна, прошло также как и предыдущие. Об этом в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net сообщил адвокат Ваагна Чахаляна, Степан Восканян. По его словам, суд проходил в основном на грузинском языке с некачественным армянским переводом. “Сказанное нами переводилось неправильно или вообще не переводилось», – отметил Восканян. При этом он добавил, что, несмотря на то, что 16-ого октября Ваагн Чахалян заявил, что отказывается впредь присутствовать на судебных заседаниях, его привели в зал суда.
«Мы пожаловались на переводчика и потребовали его отвода, но суд нам отказал», – сказал Восканян. По его словам, после этого Чахалян заявил, что он отказывается присутствовать на заседании и его вывели из зала суда. Этому примеру последовали отец и брат Чахалян, которые также находятся под следствием, и родственники обвиняемого. «В итоге судебное заседание проходило между обвинителями и защитой», – подчеркнул Степан Восканян.
Он также отметил, что в конце с обвинительной речью выступил прокурор, заявивший, что все обвинения обоснованы, но при этом не представил никаких доказательств.
«Для заключительной речи судья нам дал 10 минут, но мы сказали, что этого нам недостаточно, чтобы подготовить речь и попросили продлить время. Однако, нам было отказано», – сказал Восканян.
Степан Восканян также заявил, что ему удалось отложить следующее заседание на неделю. Четвертое слушание дела состоится 30 октября.
Лидер политического движения «Демократический союз «Единый Джавахк» Ваагн Чахалян является одним из политических активистов армянского региона Самцхе-Джавахк в Грузии. Он был арестован в своем доме 21 июля 2008г. по обвинению в приобретении и хранении огнестрельного оружия и боеприпасов, в чем он не признает себя виновным. 7 апреля 2009 года Ахалцихским районным судом первой инстанции он был приговорен к 10 годам лишения свободы за «незаконное хранение оружия», а также за «участие в массовых мероприятиях, нарушающих общественный порядок» и «хулиганство».