26 Հոկտեմբեր 2009 - 10:25 AMT
Եվրոպան դրամական միջոցներ է տրամադրում Հայաստանի Մարդու իրավունքների պաշտպանի ինստիտուտի կատարելագործման համար
ՀՀ Օմբուդսմենի գրասենյակում Եվրոպական հարեւանության ծրագրի շրջանակներում տեղի ունեցավ «Թվինինգ. Աջակցություն ՀՀ Մարդու իրավունքների պաշտպանի գրասենյակին» խորագրով ծրագրի մեկնարկի պաշտոնական արարողությունը: Ծրագիրը կիրականացվի Ֆրանսիայի եւ Իսպանիայի օմբուդսմենների համագործակցությամբ: Ծրագրի հիմնական նպատակն է նպաստել ՀՀ-ում մարդու իրավունքների եւ օրենքի գերակայության պաշտպանությանն եւ խթանմանը:
Ողջույնի խոսքով ելույթ ունեցավ ՀՀ Օմբուդսմեն Արմեն Հարությունյանը. «Մեր համագործակցությունը ունի երեք ուղղություն` ինստիտուցիոնալ, որը ներառում է օմբուդսմենի իրավական գործունեության ուսումնասիրությունը, մասնաճյուղերի ստեղծում; մարդկային ռեսուրսներ, այսինքն, ինչպիսի ռեսուրսներ մենք ունենք, եւ արդյո՞ք համապատասխանում են նրանք մեզ, եւ վերջինը բարձրացնել տեղեկատվության մակարդակը», – հայտարարել է Հայաստանի մարդու իրավունքների պաշտպանը:
Ելույթ ունեցան նաեւ Ֆրանսիայի եւ Իսպանիայի օմբուդսմենները, Հայաստանում Եվրամիության եւ Ֆրանսիայի դեսպանները, որոնք բարձր գնահատեցին Հարությունյանի գործունեությունը եւ հույս հայտնեցին, որ երկրների միջեւ համագործակցությունը ապագայու եւս կշարունակվի:
Դա Եվրոպական հարեւանության եւ գործունեության նախագծի առաջին ծրագիրն է ՀՀ-ում: Ծրագրի տեւողությունն է 18 ամիս է, բյուջեն կազմում է 1 մլն եվրո:

26 Октябрь 2009 - 10:25 AMT
В офисе омбудсмена РА в рамках программы Европейского соседства состоялась презентация начальной стадии проекта “Твининг: Содействие офису омбудсмена РА”. Программа будет осуществляться при сотрудничестве с омбудсменами Франции и Испании. Основная цель проекта – оказание технического и организационного содействия офису омбудсмена Армении, приведение деятельности аппарата защиты прав человека в соответствие с международными стандартами.
С приветственной речью выступил омбудсмен Армении Армен Арутюнян. “Наше сотрудничество имеет три направления: институциональное, которое включает исследование правовой деятельности омбудсмена, создание филиалов, следующее – человеческие ресурсы, то есть, какие ресурсы мы имеем и соответствуют ли они нам, и последнее, повышение информированности”, – заявил омбудсмен Армении.
Также выступили омбудсмены Испании и Франции, послы ЕС и Франции в Армении, которые высоко оценили деятельность Армена Арутюняна и выразили надежду на дальнейшее сотрудничество между странами.
Эта первый проект Программы Европейского соседства, реализуемый в Армении. Он рассчитан на 18 месяцев и его бюджет составляет 1 миллион евро.
В церемонии приняли участие руководитель делегации Еврокомиссии в Армении, посол Рауль де Люценбергер, посол Франции в РА Серж Смессов, омбудсмены Испании и Франции Кармен Комас-Мата-Мира и Кристиан Ле Ро, который также является лидером программы, председатель Кассационного суда РА Арман Мкртумян, а также резидент и консультант омбудсмена Испании Антонио Мора, который ближайшие 2 года проведет в Армении.