Հինգ համերգները, որոնք ընդգրկված են «Վիեննան ողջունում է Երեւանին» փառատոնի ծրագրում հայտնի ավստրիացի եւ հայ երաժիշտների մասնակցությամբ կանցնեն Կոմիտասի անվան կամերայի երաժշտության տանը` հոկտեմբերի 27 նոյեմբերի 1-ը:
«Ուղիղ երկու տարի առաջ եւ մասնակցում էի հայտնի ավստրիացի երաժիշտ Աննա Մարիա Պամերի համերգներից մեկին: Նրա կատարումը ոգեւորեց ինձ, եւ ես ցանկացա կազմակերպել հայ-ավստրիական երաժշտական փառատոն», – հաղորդել է փառատոնի գլխավոր տնօրեն, կոմպոզիտոր եւ երաժիշտ Ժան Սարգիսյանը:
«Ավստրիայում մեծ հետաքրքրությամբ են վերաբերվում տվյալ ծրագրին եւ ես վստահ եմ, որ փառատոնը ավանդական կդառնա», – ասել է փառատոնի գեղարվեստական ղեկավարներից մեկը` գերմանացի դաշնակահար Գոթլիլբ Վալիշը:
Տիգրան Մանսուրյանը, որի ռոմանսները փառատոնի եզրափակիչ համերգում կկատարի ավստրիացի երգչուհի Աննա Մարիա Պամերը, նշել է. «Վիեննան` դրախտ է երաժշտության աշխարհում: Կարելի է ճանաչված լինել երաժշտության աշխարհում, սակայն եթե Վիեննան ձեզ չի ճանաչել` դա վատ է եւ հակառակը…»:
Փառատոնի շրջանակներում բացառապես կհնչեն հայ եւ ավստրիացի դասական եւ ժամանակակից կոմպոզիտորների` Ռայներ Բիշոֆի, Սեբաստիան Թեմեսլի, Բալդուին Սուլցերի, Տիգրան Մանսուրյանի եւ Ժան Սարգիսյանի սետեղծագործությունները:
Փառատոնին հրավիրված են կոմպոզիտորներ Տիգրան Մանսուրյանը, ժան Սարգիսյանը, Բոլդուին Սուլցերը:
Հայ-ավստրիական «Վիեննան ողջունում է Երեւանին» երաժշտական փառատոնը կանցկացվի Վիեննայի քաղաքապետ Միքայել Հոյփլի հովանու ներքո:

5 концертов включенных в программу фестиваля “Вена приветствует Ереван” с участием известных австрийских и армянских исполнителей пройдут в ереванском Доме камерной музыки с 27 октября по 1 ноября.
“Ровно два года назад я принимал участие на одном из концертов известного австрийского музыканта Анны Марии Паммер. Ее исполнение вдохновило меня, и у меня появилась идея организовать совместный армяно-австрийский музыкальный фестиваль”,- сообщил главный директор фестиваля, композитор и музыкант Жан Саркисян.
В свою очередь один из художественных директоров фестиваля, австрийская певица Анна Мария Паммер отметила: ”Армяно-австрийский фестиваль сыграет важную роль в развитии армянской и австрийской музыки и представит две столицы, народы в одном музыкальном мире”.
“В Австрии с очень большим интересом относятся к этой программе, и я уверен, что фестиваль приобретет продолжительный характер”,- подчеркнул другой художественный директор фестиваля, немецкий пианист Готлиб Валлиш.
Тигран Мансурян, чьи романсы на закльючительном концерте фестиваля исполнит австрийская сопрано Анна-Мария Памер, отметил: ”Вена – рай в мире музыки. Можно быть признанным в мире музыки, но если Вена вас не признала, это плохо, и наоборот…”.
В рамках фестиваля будут звучать произведения исключительно армянских и австрийских композиторов, как классиков, так и современников Райнера Бишофа, Себастиана Темессла, Балдуина Сульцера, Тиграна Мансуряна и Жана Саркисяна в исполнении певиц Анны Марии Паммер и Гаяне Гегамян, пианиста Готлиба Валлиша и Анны Мандалян, кларнетиста Сурена Хорозяна, а также Венского квартета “Арон”.
На фестиваль приглашены композиторы Жан Саркисян, Болдуин Сульцер, Тигран Мансурян.
Армяно-австрийский музыкальный фестиваль “Вена приветствует Ереван” пройдет под патронажем мэра Вены Михаэля Хойпла.