Հոկտեմբերի 24-ին Վանաձորում տեղի ունեցավ հանդիպում իրավապահպան մարմինների աշխատակիցների եւ տեղի ԶԼՄ-ների հետ, որը կազմակերպվել էր ԵԱՀԿ-ի կողմից: Մոտ 40 ոստիկան եւ լրագրող քննարկեցին մամուլի իրավապահ մարմինների հետ հարաբերությունները, խնդիրները եւ դրանց հնարավոր լուծումները:
ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավարի, դեսպան Սերգեյ Կապինոսի խոսքերով, ժողովրդավարական ոստիկանությունը կարեւոր դեր է խաղում հասարակության անվտանգության ապահովման գործում եւ հիմնվում է հասարակության վստահության վրա: «Իսկ թափանցիկ, հաշվետու ոստիկանությունը եւ ոստիկանության ու լրատվամիջոցների արդյունավետ համագործակցությունը այդ վստահության երաշխիքներից են», ընդգծել է Կապինոսը:
Սեմինարի մասնակիցները քննարկեցին ոստիկանությունից տեղեկատվության մատչելիությունը լրագրողների համար, ճշգրիտ – պատասխանատու լուսաբանման, ինչպես նա- ոստիկանության հաշվետու – պատասխանատու համակարգի կար-որությունը, նա- առաջնահերթությունները քրեական հետաքննության ընթացքում – հատուկ դեպքերում:

24-го октября в Ванадзоре (Лори) состоялась встреча между сотрудниками правоохранительных органов и местных СМИ, организованная при поддержке ереванского офиса ОБСЕ. Около сорока представителей полиции и журналистов обсудили отношения прессы с правоохранительными органами, проблемы и возможные решения.
По словам руководителя ереванского офиса ОБСЕ, посла Сергея Капиноса демократическая полиция играет важную роль в деле обеспечения безопасности общества и опирается на доверие граждан. “А продуктивное сотрудничество между полицией и СМИ является одним из гарантов этого доверия”, – подчеркнул Капинос.
Участники семинара обсудили вопросы, касающиеся доступности полицейской информации для журналистов, правдивого освещения, а также важность подотчетной и ответственной полицейской системы.