Հայաստանում 2009 թ-ի իննը ամիսների ընթացքում հանցագործությունների նշանակալից աճ է գրանցվել` 9764 դեպք: 2008 թ-ին այդ թիվը կազմում էր 5955 դեպք: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում ասել է Հայաստանի ոստիկանության կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վարչության պետ, գնդապետ Հունան Պողոսյանը: Նրա խոսքերով, մասնավորապես մեծ աճ է գրանցվել թմրամոլության հետ կապված հանցագործությունների ոլորտում: «2009 թ-ի 9 ամիսների ընթացքում, Հայաստանում գրանցվել է թմրամոլության հետ կապված 826 հանցագործություն, ինչը գերազանցում է 2008 թ-ի ցուցանիշները 65ց-ով», հայտարարել է Պողոսյանը, եւ ավելացրել, որ հանցագործությունների 40%-ը վերաբերվում են թմրանյութերի ապօրինի իրացմանը: «54.3% թմրամոլության հետ կապված հանցագործությունները բաժնին են ընկնում Երեւանի», – ընդգծել է Պողոսյանը:
Նա նաեւ նշել է, որ հանրապետությունում 9-ը ամիսների ընթացքում հայտնաբերվել եւ բռնագանձվել է 28.490 գրամ թմրանյութ, անցյալ տարի այդ թիվը կազմում էր 20.000 գրամ:
«Ս. թ. սեպտեմբերի 28-ին Երեւանում անցկացվեց «Կանալ 2009» առաջին միջոցառումը թմրանյութերի տարածման դեմ», – ասել է Պողոսյանը, եւ ավելացրել, որ տվյալ գործողության նպատակն է` կասեցնել թմրանյութերի տարանցում Ավղանստանից դեպի Եվրոպա:
Պողոսյանը նաեւ ընդգծեց, որ օգոստոսի 20-ից սեպտեմբերի 15-ը անցկացվել է օպերատիվ-կանխարգելիչ գործողություն վայրի կակաչի եւ կանեփի ցանքերի ոչընչացում, որի արդյունքում ոչընչացվել է 105.5կգ կանեփի եւ կակաչի 72 կգ: Աճել է հանցագործությունների բացահայտումը: Ընդհանուր թվից բացահայտվել է 81.3% հանցագործություն:

27 Октябрь 2009 - 09:23 AMT
По результатам девяти месяцев 2009 года в Армении был зарегистрирован значительный рост преступности – 9764 случаев. В прошлом году это число составляло 5955. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил начальник Управления по борьбе с организованной преступностью полиции Армении, полковник Унан Погосян. По его словам, особенно большой рост был зафиксирован в сфере преступлений, связанных с наркоманией. “В течение 9 месяцев 2009 года в РА было зарегистрировано 826 преступлений, связанных с наркоманией, что превышает показатели прошлого года на 65%”, – заявил Погосян, добавив, что 40% преступлений относятся к незаконной реализации наркотических веществ. “54.3% данных случаев выпадает на долю Еревана”, – отметил Унан Погосян.
Он также заметил, что в республике в течение 9 месяцев было обнаружено и изъято 28.490 граммов наркотиков, в прошлом году это число составляло 20.000 грамм.
“28 сентября текущего года в Ереване прошло первое мероприятие против распространения наркотических средств “Канал 2009”, – сказал Погосян, отметив, что цель данной операции, которая проводится в рамках ОДКБ – пресечь контрабандный транзит афганского опиума, кокаина и синтетических наркотиков в страны Европы.
При этом Погосян также подчеркнул, что с 20 августа по 15 сентября была проведена оперативно-профилактическая операция по уничтожению диких посевов мака и конопли, “Конопля-Мак 2009”, в результате которого было ликвидировано 105, 5 тонн конопли и 72 кг. Мака, добавив, что увеличилась раскрываемость преступлений: раскрыто 81.3% от общего числа.