27 Հոկտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի այգում տեղի է ունեցել 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության զոհերի հուշարձանի բացման արարողությունը: Հանդես գալով հուշարձանի բացման ժամանակ` խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ ոճրագործությունը խլեց հայ ժողովրդի հերոսների` Վազգեն Սարգսյանի, Կարեն Դեմիրճյանի, Ռուբեն Միրոյանի, Յուրի Բախշյանի, Լեոնարդ Պետրոսյանի, Միքայել Քոթանյանի, Արմենակ Արմենակյանի եւ Հենրիկ Աբրահամյանի կյանքը: «Մեր կորուստն անդառնալի է, եւ նույնիսկ անցած տարիները չեն մեղմել մեր ցավն ու ափսոսանքը: Ես թույլ կտամ ինձ մեջբերել Հայաստանի նախագահի խոսքերն այն մասին, որ «հայ ժողովուրդը միասնական է իր նպատակներում: Մեր ապագան ուժեղ ու ճկուն պետականություն է պահանջում»:
Արարողությանը ելույթ ունեցավ նաեւ Կարեն Դեմիրճյանի այրին` Ռիմա Դեմիրճյանը, որը նշեց, որ հուշարձանը շատ ճիշտ է արտահայտում այն ցավը, որն արդեն 10 տարվա վաղեմություն ունի: «Հուշարձանի բացումը մի փոքր ուշացած է, սակայն դա նշանակում է, որ հուշերը զոհերի մասին կենդանի են: Այսօր հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել այդ հանցագործությունն ամբողջությամբ բացահայտելու համար»,-ասել է Ռիմա Դեմիրճյանը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Աժ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, նախարարներ ու պատգամավորներ, Վազգեն Սարգսյանի ծնողները, Կարեն Դեմիրճյանի այրին, զոհվածների հարազատներն ու մերձավորները:

Monument to victims of October 27, 1999 terrorist attack was opened today in RA National Assembly park. In a speech delivered at opening ceremony, Parliament Speaker Hovik Abrahamyan mentioned that terrorist act took the lives of such national heroes as Vazgen Sargsyan, Karen Demirchyan, Ruben Miroyan, Yuri Bakhshyan, Leonard Petrosyan, Michael Kotanyan, Armenak Armenkyan and Henrik Abrahamyan. “Our loss is irretrievable, and the past years were not enough for mitigating the pain and sorrow we suffered. I beg to quote Armenian President’s words saying ‘Armenian people are unanimous in their goals. Our future demands that we have a strong and stable statehood.’ “
In her speech, Rima Demirchyan, Karen Demirchyan’s widow, also mentioned about the grief that has existed for 10 years. “Monument opening is a little bit retarded step, but that doesn’t mean memory about victims is not alive. Today, it is necessary to make all possible steps for full detection of the crime,” Mrs. Demirchyan said.
Opening ceremony was attended by President Serzh Sargsyan, Prime Minister Tigran Sargsyan, Parliament Speaker Hovik Abrahamyan, Catholicos of All Armenians Karekin II, as well as Ministers and MPs, Vazgen Sargsyan’s parents, Karen Demirchyan’s widow, relatives and friends of victims.