27 Հոկտեմբեր 2009 - 09:51 AMT
Հոկտեմբերի 27-ին Հայաստանի Ազգային ժողովի այգում տեղի է ունեցել 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ահաբեկչության զոհերի հուշարձանի բացման արարողությունը: Հանդես գալով հուշարձանի բացման ժամանակ` խորհրդարանի խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը նշել է, որ ոճրագործությունը խլեց հայ ժողովրդի հերոսների` Վազգեն Սարգսյանի, Կարեն Դեմիրճյանի, Ռուբեն Միրոյանի, Յուրի Բախշյանի, Լեոնարդ Պետրոսյանի, Միքայել Քոթանյանի, Արմենակ Արմենակյանի եւ Հենրիկ Աբրահամյանի կյանքը: «Մեր կորուստն անդառնալի է, եւ նույնիսկ անցած տարիները չեն մեղմել մեր ցավն ու ափսոսանքը: Ես թույլ կտամ ինձ մեջբերել Հայաստանի նախագահի խոսքերն այն մասին, որ «հայ ժողովուրդը միասնական է իր նպատակներում: Մեր ապագան ուժեղ ու ճկուն պետականություն է պահանջում»:
Արարողությանը ելույթ ունեցավ նաեւ Կարեն Դեմիրճյանի այրին` Ռիմա Դեմիրճյանը, որը նշեց, որ հուշարձանը շատ ճիշտ է արտահայտում այն ցավը, որն արդեն 10 տարվա վաղեմություն ունի: «Հուշարձանի բացումը մի փոքր ուշացած է, սակայն դա նշանակում է, որ հուշերը զոհերի մասին կենդանի են: Այսօր հարկավոր է քայլեր ձեռնարկել այդ հանցագործությունն ամբողջությամբ բացահայտելու համար»,-ասել է Ռիմա Դեմիրճյանը:
Բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը, վարչապետ Տիգրան Սարգսյանը, Աժ խոսնակ Հովիկ Աբրահամյանը, Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդը, նախարարներ ու պատգամավորներ, Վազգեն Սարգսյանի ծնողները, Կարեն Դեմիրճյանի այրին, զոհվածների հարազատներն ու մերձավորները:

27 Октябрь 2009 - 09:51 AMT
27 октября в парке Национального Собрания Армении состоялась церемония открытия памятника жертвам теракта 27 октября 1999 года. Выступая на открытии памятника, спикер парламента Овик Абрамян отметил, что теракт унес жизни таких героев армянского народа как Вазген Саркисян, Карен Демирчян, Рубен Мироян, Юрий Бахшян, Леонард Петросян, Микаэл Котанян, Арменак Арменакян и Генрих Абраамян. «Утрата наша невосполнима, и даже прошедшие годы не смягчили нашу боль и сожаление. Я позволю себе процитировать слова президента Армении о том, что “армянский народ един в своих целях. Наше будущее требует сильной и стабильной государственности».
На церемонии также выступила вдова Карена Демирчяана, Рима Демирчян, которая отметила, что памятник точно выражает боль, которая уже живет 10 лет. «Открытие памятника – немного запоздалый шаг, но это означает, что память о жертвах жива. Сегодня необходимо предпринять все шаги для полного раскрытия этого преступления», – подчеркнула Рима Демирчян.
На церемонии открытия памятника присутствовали президент Армении Серж Саргсян, премьер-министр Тигран Саркисян, спикер парламента Овик Абрамян, Католикос Всех армян Гарегин Второй, министры и депутаты, родители Вазгена Саркисяна, вдова Карена Демирчяна, родственники и близкие погибших во время теракта в Национальном Собрании Армении.