Հոկտեմբերի 27-ին ՀՀ ԱԺ նիստում հայտարարությունների ժամին Կառավարող ուժերի կոալիցիան հրաժարվեց իր ելույթներից` բացատրելով, որ այդպիսով իրենց հարգում են 1999թ. հոկտեմբերի 27-ի ողբերգական իրադարձությունների զոհերի հիշատակը: Հայաստանի Հանրապետական կուսակցության (ՀՀԿ) խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Գալուստ Սահակյանը իրենց օրինակին հետեւելու կոչ արեց խորհրդարանի մյուս խմբակցություններին:
Սակայն ընդդիմական ուժերը պնդեցին, որպեսզի երեկոյան նիստի ընթացակարգը պահպանվի, քանի որ, ինչպես նկատել է ՀՅ Դաշնակցության խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը, «եթե ելնենք այդ տրամաբանությունից, ապա խորհրդարանականներն այսօր ընդհանրապես պետք է նիստ չանցկացնեին»: ՀՀ ԱԺ կանոնակարգը պահպանվեց, բայց դրա հետ մեկտեղ կոալիցիան, հավատարիմ մնալով իր դիրքորոշմանը, սկզբունքորեն ոչ մի հայտարարություն չարեց:

27-го октября на заседании НС РА во время часа заявлений, Коалиция правящих сил в парламенте Армении отказалась от своих выступлений, объяснив, что таким образом они чтят память жертв теракта 27-го октября 1999г. Руководитель парламентской фракции Республиканской партии Армении (РПА) Галуст Саакян призвал последовать их примеру другие фракции парламента.
Однако оппозиционные силы настояли на том, чтобы процедура вечернего заседания была соблюдена, поскольку, как заметил руководитель фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян, “если исходить из этой логики, то сегодня парламентарии вообще не должны были проводить заседание”. Регламент НС РА был выдержан, но при этом коалиция придерживаясь своей позиции, принципиально не сделала ни одного выступления.