27 Հոկտեմբեր 2009 - 15:52 AMT
«Հայաստանի ղեկավարության շրջանում հաստատվել է այն միտքը, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան անձանց հայտարարություններն ուղղված են ներքին լսարանին, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը»,- հոկտեմբերի 27 ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուի վերջին հայտարարությունը ղարաբաղյան կարգավորման մեջ առաջընթացի անհրաժեշտության մասին, առանց որի սահմանի բացումն անհնար է, եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ կան, ինչի մասին մշտապես պնդում էր ընդդիմությունը:
Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, որ Ցյուրիխում Թուրքիայի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարների կողմից Արձանագրությունների ստորագրումը եւ այդ փաստաթղթերի վավերացման հաջորդական գործընթացը երկու երկրների խորհրդարանների կողմից (ՀՀ ԱԺ կողմից Արձանագրությունների վավերացումը կկայանա թուրքական խորհրդարանի որոշումից հետո) ակներեւ ցույց է տալիս, որ Հայաստանն ինքնուրույն քաղաքականություն չի վարում այդ գործընթացում: «ՀՀ ղեկավարության քաղաքականությունը կախված է թուրքական կողմի նախաձեռնած քայլերից, ինչը խայտառակություն է մեր երկրի համար»,- ընդգծել է Հովհաննիսյանը:

27 Октябрь 2009 - 15:52 AMT
“Среди руководства Армении утвердилась мысль, что заявления высокопоставленных лиц Турции направлены на внутреннюю аудиторию, что не соответствует действительности”, – 27-го октября на заседании НС РА заявил руководитель парламентской фракции АРФ Дашнакцутюн Ваан Ованнисян.
По словам Ованнисяна, последнее заявление министра ИД Турции Ахмета Давутоглу о необходимости прогресса в карабахском урегулировании, без чего невозможно открытие границы, еще раз подтвердило то, что в армяно-турецких протоколах существуют предусловия, о чем постоянно предупреждала оппозиция.
Ованнисян также отметил, что подписание в Цюрихе Протоколов министрами ИД Турции и Армении и процесс очередности ратификации этих документов парламентами двух стран (ратификация Протоколов НС РА состоится после решения турецкого парламента) наглядно показывает, что Армения не ведет самостоятельную политику в этом процессе. “Политика руководства РА зависит от шагов, принятых турецкой стороной, что является позором для нашей страны”, – подчеркнул Ованнисян.