27 Հոկտեմբեր 2009 - 15:52 AMT
«Հայաստանի ղեկավարության շրջանում հաստատվել է այն միտքը, որ Թուրքիայի բարձրաստիճան անձանց հայտարարություններն ուղղված են ներքին լսարանին, ինչը չի համապատասխանում իրականությանը»,- հոկտեմբերի 27 ՀՀ ԱԺ նիստում հայտնել է ՀՅ Դաշնակցության խորհրդարանական խմբակցության ղեկավար Վահան Հովհաննիսյանը:
Հովհաննիսյանի խոսքով, Թուրքիայի ԱԳ նախարար Ահմետ Դավութօղլուի վերջին հայտարարությունը ղարաբաղյան կարգավորման մեջ առաջընթացի անհրաժեշտության մասին, առանց որի սահմանի բացումն անհնար է, եւս մեկ անգամ հաստատեց, որ հայ-թուրքական Արձանագրություններում նախապայմաններ կան, ինչի մասին մշտապես պնդում էր ընդդիմությունը:
Հովհաննիսյանը նաեւ նշել է, որ Ցյուրիխում Թուրքիայի եւ Հայաստանի ԱԳ նախարարների կողմից Արձանագրությունների ստորագրումը եւ այդ փաստաթղթերի վավերացման հաջորդական գործընթացը երկու երկրների խորհրդարանների կողմից (ՀՀ ԱԺ կողմից Արձանագրությունների վավերացումը կկայանա թուրքական խորհրդարանի որոշումից հետո) ակներեւ ցույց է տալիս, որ Հայաստանն ինքնուրույն քաղաքականություն չի վարում այդ գործընթացում: «ՀՀ ղեկավարության քաղաքականությունը կախված է թուրքական կողմի նախաձեռնած քայլերից, ինչը խայտառակություն է մեր երկրի համար»,- ընդգծել է Հովհաննիսյանը:

“Armenian leadership is under the false impression that Turkish senior officials’ statements are intended for domestic consumption,” ARFD MP Vahan Hovhannisyan told today a parliament session.
At that he noted that Turkish FM Ahmet Davutoglu’s recent statements on the necessity of fixing progress in Karabakh peace talks again testifies to the existence of preconditions in Armenian-Turkish Protocols, something the opposition had warned about.
The Protocols signed in Zurich between Armenian and Turkish FMs and the order of their ratification by two countries’ parliaments (RA Parliament will ratify documents after Turkish Parliament’s decision) clearly demonstrates that Armenia is not conducting an independent policy in the process. “RA leadership’s policy depends on Turkish side’s steps. That’s a disgrace for our country,” Mr. Hovhannisyan stressed.