Եթե Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանն ավելի հեռուն գնա եւ նախաձեռնություններով հանդես գա ղարաբաղյան հարցում, ապա Հայաստանում կարող է հեղաշրջում տեղի ունենալ: Այդ մասին Երեւանում կայացած մամլո ասուլիսում հայտարարել է «Պոլիտէկոնոմիա» հետազոտական կենտրոնի ղեկավար Անդրանիկ Թեւանյանը: «Եթե հեղաշրջում տեղի ունենա, դրան ակտիվ մասնակցություն կունենա զինվորականությունը»,-ասել է փորձագետը: Ըստ նրա, հայ իրականության մեջ արդեն եղել են օրինակներ, երբ Հայաստանի նախագահը «շոշափել է» Ղարաբաղի հարցը:
Անդրանիկ Թեւանյանը ափսոսանք է հատյնել, որ Հայաստանում տարածված չէ այն գաղափարը, որ Ղարաբաղի հարցը երկրի ազգային անվտանգության հարց է:
«Հայաստանը բան չունի զիջելու ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացում: Ադրբեջանը չի բավարարվի հինգ շրջաններով, նա ցանկանում է ամբողջ Լեռնային Ղարաբաղը: Երեւանի ու Բաքվի միջեւ փոխզիջման տեղ չկա»,-ասել է փորձագետը:

28 Октябрь 2009 - 08:36 AMT
Если президент Армении Серж Саргсян пойдет еще дальше и выступит с инициативами в карабахском вопросе, то в Армении может быть переворот. Об этом на пресс-конференции в Ереване заявил руководитель исследовательского центра “Политэкономия” Андраник Теванян. «Если случится переворот, то в нем примут активное участие военные»,- подчеркнул эксперт. По его словам, в армянской реальности был уже пример того, что случается, когда президент Армении «затрагивает» вопрос Карабаха.
Андраник Теванян выразил сожаление в связи с тем, что в Армении не распространена идеология о том, что вопрос Карабаха является вопросом национальной безопасности страны.
«Армении нечего уступать в процессе урегулирования карабахского конфликта. Азербайджан не удовлетворится получением пяти районов, он хочет весь Нагорный Карабах. Между Ереваном и Баку нет места для компромисса»,- подчеркнул эксперт.