Հոկտեմբերի 28-ին ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալներ Կարինե Ղազինյանն ու Արման Կիրակոսյանըհանդիպեցին Հարավային Կովկասում Եվրոպական Միության հատուկ ներկայացուցիչ Պիտեր Սեմնեբիի հետ: Ողջունելով հյուրին` հայկական կողմը գոհունակությամբ նշեց, որ Հայաստան-Եվրոպական Միություն հարաբերությունները շարունակում են զարգանալ թե բազմակողմ, թե անդամ երկրների հետ երկկողմ ձեւաչափերով:
Փոխնախարար Ղազինյանը, ներկայացնելովԵվրոպական հարեւանությանքաղաքականության գործողություններիծրագրի իրականացման ուղղությամբՀայաստանի կողմից ձեռնարկվող քայլերը, նշեց, որ ծրագրի արդյունավետ իրականացումը Հայաստան – ԵՄ համագործակցության առաջնայնությունն է, եւ պաշտոնական Երեւանը շարունակելու է գործուն քայլեր ձեռնարկել հարաբերությունների առավել ամրապնդման ուղղությամբ: Տկն. Ղազինյանը կարեւորեց բարեփոխումների գործընթացին աջակցող ԵՄ խորհրդատուների խմբի գործունեությունը Հայաստանում` այն բնորոշելով որպես արդյունավետ համագործակցության հաջողված օրինակ:Զրուցակիցները մտքեր փոխանակեցին նաեւ Արեւելյան գործընկերություն ծրագրի վերաբերյալ` կարեւորելով ծրագրի ներուժի ամբողջական օգտագործումը` Ասոցիացման համաձայնագրի մշակումը, Ազատ առեւտրի խորացված եւ համապարփակ համաձայնագրի կնքումը, մուտքի արտոնագրերի տրամադրման դյուրացումը:
Եվրոպական կողմիխնդրանքով, փոխնախարար Կիրակոսյանը ներկայացրեց արցախյան հիմնախնդրի բանակցային գործընթացը, ինչպես նաեւ` հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված վերջին զարգացումները, հաղորդում է ՀՀ ԱԳՆ մամլո ծառայությունը:

28 октября замминистры ИД Армении Карине Казинян и Арман Киракосян встретились со специальным представителем ЕС на Южном Кавказе Питером Семнеби. В ходе встречи армянская сторона отметила, что отношения Армения-ЕС продолжают развиваться как в многостороннем, так и двустороннем формате.
Замминистра ИД Казинян представила Семнеби шаги Армении, предпринятые в рамках программы Европейского соседства, добавив, что реализация программы будет способствовать развитию сотрудничества между Арменией и ЕС. В ходе беседы стороны также обменялись мнениями по поводу программы “Восточное партнерство”, подчеркнув особую важность полноценного применения программы – разработку ассоциативных соглашений, подписание всеобъемлющего соглашения о свободной торговле и упрощение выдачи въездных лицензий.
По просьбе европейской стороны Арман Киракосян представил текущее состояние карабахского урегулирования, а также последние развития в армяно-турецких отношениях, сообщает пресс-служба МИД РА.