28 Հոկտեմբեր 2009 - 14:54 AMT
Հոկտեմբերի 28-ին, Երեւանում «Արեւորդի» փառատոնի շրջանակներում, Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպանատանը տեղի ունեցավ ընդունելություն, որը կազմակերպված էր փառատոնի մասնակիցների եւ ժյուրիի անդամների պատվին:
«Համեմատած այլ փառատոնների հետ «Արեւորդի» փառատոնը ես շատ պրոֆեսիոնալ եմ գտնում: Կազմակերպիչների եւ մասնակիցների մոտ մեծ մոտիվացիա կա», – այսօր կայացած մամլո ասուլիսի ժամանակ նշել է էկոփառատոնի հիմնական ծրագրի ժյուրիի անդամ Ֆրենկ Շվայկերտը: Նրա խոսքերով, փառատոնը ունի տարածաշրջանային նշանակություն, քանի որ քննարկվող թեմաները ոչ միայն ազգային, այլ նաեւ միջազգային կարեւորություն:
«Մինչեւ փառատոնի վերջը մենք պետք է դիտենք 16 ֆիլմ, եւ մեր նպատակն է գտնել այնպիսի ֆիլմ, որը ամենից շատ կտա հասարակությանը եւ հետաքրքիր կլինի յուրաքանչուր հանդիսատեսի համար», – ընդգծել է Շվայկերթը PanARMENIAN.Net.-ի թղթակցի հետ զրույցում:
Փառատոնի շրջանակներում կազմակերպվել էր նաեւ բնապահպանական թեմաներով ֆիլմերի ցուցադրություն, այդ թվում նաեւ Ֆրանսիայից:
Հայաստանում Ֆրանսիայի դեսպան Սերժ Սմեսովը նշել է այդպիսի միջոցառումների կարեւորությունը, եւ ավելացրել է «Պետք է միշտ ուշադիր լինել բնության նկատմամբ: Բնապահպանական խնդիրներ կան ողջ աշխարհում եւ նրանց լուծումը շատ կարեւոր է: Նմանատիպ փառատոնները օգնում են բարձրացնել հասարակության տեղեկատվության մակարդակը եւ գլոբալ խնդիրների լուծումներ գտնել:
Ընդունելությանը ներկա էին ԵԱՀԿ-ի երեւանյան գրասենյակի ղեկավար, դեսպան Սերգեյ Կոպինոսը, «Արեւորդի» փառատոնի տնօրեն Ռուբեն Խաչատրյանը, ժյուրիի անդամներ, արվեստի գործիչներ եւ փառատոնի մասնակիցները:

28 октября в Ереване в рамках экофестиваля «Ареворди» в посольстве Франции в РА состоялся прием, организованный в честь участников и членов жюри фестиваля.
“По сравнению с другими фестивалями, «Ареворди» я нахожу очень профессиональным. У организаторов и участников огромная мотивация”, – на прошедшей сегодня пресс- конференции отметил член жюри основной программы экофестиваля Френк Швайкерт. По его словам, фестиваль имеет региональное значение, так как обсуждаемые темы имеют не только национальную, но и международную важность. Фестиваль вновь доказывает, что коммуникация – один из важнейших инструментов для решения различного рода проблем.
«Мы должны до конца фестиваля посмотреть 16 фильмов, и наша задача найти тот фильм, который даст обществу больше остальных и будет интересным для любого зрителя. Эти фильмы должны привлечь внимание и быть доступным для всех»,- подчеркнул Франк Швaйкерт в беседе с корреспондентом PanARMENIAN.Net.
В рамках фестиваля был организован также показ фильмов на экологические темы, в том числе и фильмы из Франции.
Посол Франции в Армении Серж Смесов, отметив важность таких мероприятий, добавил:
«Надо всегда быть внимательным к окружающей среде. Экологические вопросы есть во всем мире, и их решение имеет мировую важность. Подобные фестивали помогают повысить информированность общества и найти решение глобальных проблем».
На приеме присутствовали глава ереванского офиса ОБСЕ, посол Сергей Копинос, директор фестиваля «Ареворди» Рубен Хачатрян, члены жюри, деятели искусства и участники фестиваля.